Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święta Katarzyno Aleksandryjska wypraszaj Łaski dla kolejarzy

W dniach 4 – 5 listopada odbyła się XXXIV-ta Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę.Nasze koło KSKP reprezentowała 14 osobowa delegacja. Byli też tacy którzy nie należący do naszego koła ale indywidualnie uczestniczyli w pielgrzymce.
Do tronu Jasnogórskiej Pani zaprosił nas Krajowy Duszpasterz ks.Eugeniusz Zarębiński.Hasło tegorocznej pielgrzymki to : ,,Idźcie i głoście z Maryją”.


Uroczystej sumie ze szczytu Jasnej Góry przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.W homilii powiedział m.in.:
,,Kiedy się mówi słowo kolej,kolejarze, to odkrywają się przed nami różne znaczenia słowa relacja. Jest to najpierw znaczenie w sensie logistycznym, to wtedy, kiedy patrzymy na mapę i siatkę połączeń kolejowych niejako z góry widząc jak najrozmaitsze miejscowości naszego kraju, Europy, świata są ze sobą połączone.Jest też to słowo relacja, które ma znaczenie przedmiotowe, wtedy, kiedy chodzi o transport towarowy, o pociągi towarowe przewożące różnego rodzaju towary z jednej miejscowości do drugiej. Jest na koniec najbardziej istotne i najbardziej cenne rozumienie słowa relacja, znaczenie osobowe, bo mamy wtedy na uwadze tę służbę kolei, która umożliwia milionom ludzi każdego roku przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej, by tam, gdzie się udadzą, nawiązali na nowo, być może nawet odzyskali swoje relacje z znajomymi, z najbliższymi, by przeżyć jakiś bardzo ważny czas razem”.
Biuro Prasowe Jasnej Góry podało informację,że w pielgrzymce uczestniczyło 7 tysięcy kolejarzy także,kolejarze z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier,wśród nich szefowie spółek kolejowych i minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
W następną niedzielę 12 listopada o godz.9.00.Msza Święta radiowa zgromadziła przy radioodbiornikach kolejarzy z calej Polski.Przewodniczył jej ks.Ryszard Marciniak a homilię wygłosił ks Eugeniusz Zarębiński.Uczestniczący w niej kolejarze modlili się w intencji minionych i aktualnych spraw kolei.
Nasze lokalne obchody rozpoczęliśmy 19 listopada uroczystą sumą w parafii Świętego Mikołaja.Przy oltarzu zgromadzili się kolejarze parfii naszego dekanatu a także z Racławic Śląskich.Dwudziesty piąty dzień listopada jest tradycyjnie zarezerwowany dla kolejarzy z Pogorzelca.Tu podczs wieczornej Mszy Świętej ojciec proboszcz modlił się w intencji nas kolejarzy.Również tu licznie zgromadziliśmy się przy ołtarzu,aby wspólnie dziękować naszej patronce za zesłane łaski i o dalsze Boże Błogosławieństwo w trudnej i odpowiedzialnej pracy kolejarzy.Mszę Świętą poprzedziła procesja do kapliczki Świętej Katarzyny stojącej w sąsiedztwie placu kościelnego.
Następnego dnia jedziemy do Racławic Śląskich do Matki Boskiej Buszczeckiej – Sanktuarium Roku Milenijnego 2000.U Jej boku prosimy Świętą Katarzynę naszą patronkę o wstawiennictwo w naszych codziennych problemach kolejowych.Po Mszy Świętej spożywamy wspólnie obiad w tamtejszym Domu Parafialnym a miejscowi kolejarze dzielą się z nami swoimi problemami związanymi z działającym tu od niedawna Towarzystwem Miłośników Kolei.Tegoroczne wspomnienie Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej kończymy wieczorną Mszą Świętą w naszej parafii 29 listopada.Tu po jej zkończeniu z udziałem ks.prałata Edwarda Bogaczewicza i rezydującego u nas Franciszkanina ojca Mirosława spotykamy się w Domu Parafialnym i tu przy wieczornej herbatce długo dyskutujemy o bieżących sprawach kolejowych, snujemy wspólne plany na przyszłość.Podsumowując tegoroczne obchody Świętej Katarzyny nie sposób nie podziękować tym,którzy angażują się do ich zorganizowania.Wszystkim,którzy przygotowali oprawę liturgiczną w poszczególnych parafiach a także wspólny posiłek po zakończonych uroczystosciach,czasem są to sami kolejarze a czasem członkowie ich rodzin jak miało to miejsce w Racławicach Śląskich.
Słowa szczególnego podziękownia kierujemy na ręce ks.Edwarda duszpasterza naszego koła za użyczenie nam parafialnego busa,którym mogliśmy się udać do Częstochowy,a także za to, że zawsze znajdzie czas aby się z nami spotkać i towarzyszyć w rozwiązywaniu bieżących kolejowych problemów.
ŚWIĘTA KATARZYNO BŁOGOSŁAW NASZ KOLEJARSKI TRUD.

 

zdjęcia:Plecety Maria
Bar Zbigniew
Stadnicki Stanisław

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

XXIX Niedziela Zwykła
2018.10.21 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"