Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

30-lecie powstania Wspólnoty Krwi Chrystusa

W  dniu 28-11-2017r. miała miejsce Uroczysta Msza Św. z okazji 30-lecia powstania Wspólnoty Krwi Chrystusa. Wspólnota Krwi Chrystusa powstała 27-11-1987r. jako jedna z najwcześniejszych Wspólnot tworzących się przy nowo powstającej Parafii Ducha Św. i N.M.P Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu. Założycielką jej była pani Maria Kazińska. Potem przez 20 lat animatorem parafialnym była Józefa Łempicka, w późniejszym okresie Michalina Bierówka, a obecnie jest Katarzyna Zaluza. Opiekunem grupy od samego początku jest ks.prałat Edward Bogaczewicz.
Dla tych, którzy nic nie słyszeli o naszej Wspólnocie trochę informacji.


Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła:
„Wiecie bowiem, że z odziedziczonego po przodkach waszego złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem ale drogocenną Krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy.”
Dlatego duchowością naszej Wspólnoty jest Krew Chrystusa. Zawsze przypominamy sobie o tym, za jak wielką cenę zostaliśmy odkupieni i jak bardzo nas Bóg kocha oraz jak bardzo czeka na ofiarną odpowiedź naszego serca. My zawsze mówimy, że „Krew Jezusa jest mocniejsza od naszych słabości.” Spotykamy się każdego tygodnia na wspólnej modlitwie i rozważaniu słowa Bożego z ewangelii niedzielnej, wybierając „Słowo Życia”, wg którego staramy się potem żyć. Pomagamy sobie nawzajem, aby wytrwać w modlitwie i pogłębiać właściwego ducha. Pragniemy mobilizować wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy w intencji pojednania ludzi z Panem Bogiem i pomiędzy sobą, a ludzi cierpiących i samotnych do ofiarowania swojego cierpienia razem z Krwią Chrystusa, która daje światło i siły na osobistej drodze krzyżowej. Podejmujemy trud niesienia Jezusowego pokoju tym, którzy tego potrzebują. A tylu jest potrzebujących wokół nas. Staramy się nieść przesłanie miłości Boga wszystkim, kochając i służąc przez modlitwę, przykład własnego życia i konkretną pomoc. Każdego dnia odmawiamy wybraną modlitwę do Krwi Chrystusa. Czynnie włączamy się w życie religijne parafii, uczestnicząc w Eucharystii, nabożeństwach czy adoracji Najświętszego Sakramentu. Od 2003 roku mamy nawet swój sztandar . Dwa razy w roku jeździmy do Częstochowy tj. w maju na odpust naszej Matki Bożej Przenajdroższej Krwi do Sanktuarium Krwi Chrystusa, a w grudniu na Jasną Górę na nocne czuwanie . Jesteśmy małą grupą. Z początkowych 45 osób wiele odeszło już do wieczności, inni ze względu na zdrowie nie mogą uczestniczyć już w naszych wspólnych spotkaniach, ale zawsze łączymy się z nimi duchowo.
Nasza uroczysta Msza św. była koncelebrowana przez pięciu kapłanów:
• moderatora podregionu częstochowskiego –ks. Daniela Mokwa CPPS, który przewodniczył Mszy św.
• opiekunów Wspólnot
- ks. Henryk Wycisk - WKC Bolesław
- ks. Patryk Wramba – WKC Opole
- ks. Tomasz Jałowy – WKC Kluczbork
i oczywiście naszego ks. prałata Edwarda Bogaczewicza
Słowo Boże wygłosił ks. Henryk Wycisk z najstarszej Wspólnoty WKC z Bolesławia pięknie mówiąc o wartości Krwi Chrystusa.
Na Mszę św. przybyli także członkowie WKC wraz z animatorami z Bolesławia, Opola, Kluczborka oraz z sąsiednich parafii. Uczestniczyła także we Mszy św. nasza najstarsza członkini WKC pani Sokołowska Zofia (94 lata), która chociaż nie ma już siły przychodzić na spotkania Wspólnoty, to jest z nami zawsze w kontakcie.
Eucharystia była przyjmowana pod dwoma postaciami, a po Mszy św. ks. Damian Mokwa CPPS udzielał błogosławieństwa relikwiami założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa św. Kaspra del Bufalo. Każdy w podzięce za uczestnictwo w naszej jubileuszowej Mszy św. otrzymał od naszej Wspólnoty koronkę do Krwi Chrystusa, wraz z książeczką jak ją odmawiać i modlitwą zawierzenia . Złożone ofiary przez zaproszonych gości, parafian i członków WKC przekazane zostały ks. Danielowi Mokwa CPPS na budowę Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie. Potem wszyscy mogli udać się na przygotowaną agapę, gdzie powspominaliśmy czasy powstawania naszej parafii i Wspólnoty. Cała nasza działalność udokumentowana jest w prowadzonej kronice założonej przez p. Kazińską Marię i jej męża, a potem kontynuowała jej dzieło Krystyna Nowak, a obecnie Czesława Chechłowska. Każdy mógł w tej kronice upamiętnić wpisem swoją obecność na uroczystości.
Po zakończonym spotkaniu pojechaliśmy jeszcze z kwiatami odwiedzić Marię Kazińską, (ciężka choroba nie dała być z nami), bo przecież to dzięki niej właśnie była uroczystość 30-lecia naszej Wspólnoty.

Błogosławiona Krew Jezusowa !

zdjęcia: Zofia Lalak

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

XXIX Niedziela Zwykła
2018.10.21 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"