Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Przystąpienie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej

29 kwietnia, w V Niedzielę Wielkanocną miała w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku przyjęło pierwszą Komunię 87 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz 108 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19. Jest to doniosła chwila na drodze duchowego rozwoju dziecka. Powinna kojarzyć się dziecku ze spokojem i radością. Dzień ten ma mieć przede wszystkim wymiar duchowy, choć z tym w dobie komercjalizmu jest coraz trudniej.  Rodzice powinni pomóc odkryć dzieciom, jak wielkie znaczenie ma pierwsze spotkanie z Chrystusem eucharystycznym. Bezpośrednim przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej dziecka jest wspólna modlitwa w rodzinie. Modlitwa w naszym życiu zmienia się, ewoluuje, czasami sprawia trudność, ale wyniesione z dzieciństwa doświadczenie pacierza prowadzi nas przez życie. Trzeba też uświadomić dzieciom, że w czasie Mszy św. są one świadkami wielkiego cudu. Dzieci potrafią się dziwić i zachwycać. Mają naturalne poczucie sacrum. Nie muszą wszystkiego rozumieć. Dobrze ukształtowane przez rodziców serce dziecka najlepiej uświadomi mu, że w Eucharystii Jezus, Przyjaciel dzieci, jest naprawdę obecny.

Słowo głoszone podczas Mszy św. Pierwszokomunijnych przez ks. Proboszcza

 

Pierwsza Komunia Święta nie jest zakończeniem prowadzenia dzieci do Boga. Dziecko zawsze będzie potrzebowało ze strony najbliższych umocnienia w wierze, zachęty do systematycznego przystępowania do spowiedzi św. i przykładu uczestnictwa we Mszy św. Pierwsza Komunia dziecka winna być dla rodziców okazją do odnowienia ich osobistej przyjaźni z Chrystusem eucharystycznym. Warto odszukać swój obrazek komunijny, przypomnieć sobie datę swojej Pierwszej Komunii i odświeżyć przyjaźń z Synem Bożym obecnym pośród nas w Eucharystii. Niech ważne wydarzenie w życiu dziecka stanie się szansą na pogłębienie przyjaźni z Bogiem dla całej rodziny. Tylko Jezus eucharystyczny może uczynić nas szczęśliwymi. Pogłębiajmy osobistą relację z Panem Jezusem, a wtedy łatwiej będzie wychowywać dzieci i zapewnić im autentyczne szczęście. Tak niewiele potrzeba: codzienna wspólna modlitwa, niedzielna Msza św. Rodzice nie mogą też zapominać o codziennej modlitwie w intencji dzieci. Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu w naszym życiu, wtedy wszystko inne jest na swoim, właściwym miejscu. Najtrudniejsze zadanie to nauczyć dziecko żyć Eucharystią nie tylko od święta.

Msza Pierwszokomunijna SP 19
Msza Pierwszokomunijna SP 9

Posłuchaj słów ks. Michała oraz podziękowań ks. Proboszcza
Msza w białym tygodniu SP 19

Posłuchaj słów ks. Marcina oraz podziękowań ks. Proboszcza
Msza w białym tygodniu SP 9

zdjęcia: Daniel Kubny

Niedziela Wielkanocna - "Rezurekcja" fragmenty
2019.04.21

Poniedziałek Wielkanocny
2019.04.22

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"