Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Dzień Rodziny - wielki dzień dla nowych małżonków

Piaty dzień Światowych Dni w Diecezji w naszej parafii był bardzo szczególny i to pod każdym względem. Wspólnie z naszymi braćmi Libańczykami przeżywaliśmy niedzielę - dzień Pański. O godzinie 10.00 Msza święta sprawowana była w starożytnym obrządku maronickim - który jest tradycyjnym sposobem modlitwy katolików w Libanie. Dodatkową radością było to, że para naszych gości Georges i Rachel postanowili wśród nas w naszej świątyni zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Głównym celebransem liturgii był arcybiskup Trypolisu, koncelebrowali z nim o. Emanuel orazk kapłan, który przyjechał z grupą ze Strzelec Opolskich. Szczególnym momentem w liturgii ślubnej maronitów jest koronowanie młodych specjalnymi koronami - te akurat zostały zrobione przez młode Libanki z kwiatów.

Dzień Wspólnoty - dzień czwarty naszych pielgrzymów

dz wspolnotyTo już trzeci wspólny dzień. Dzisiejsza sobota minęła pod hasłem "wspólnota". Po śniadaniu u rodzin, nasi goście wspólnie z naszą młodzieżą udali się na Górę św. Anny gdzie złachali ŚDM-owi pielgrzymi z całej opolskiej diecezji. Tam był czas na wspólną modlitwę różańcową, poznanie tego cudownego miejsca "góry ufnej modlitwy". Było wielu francuzów, włochów, australijczyków, niemców, oraz libańczyków. Głównym punktem spotkania była wspólna Eucharystia sprawowana przez naszego biskupa Andrzeja, a koncelebrowana przez kilkunastu kardynałów i bisów, oraz kilkudziesięciu księży, którzy towarzyszą młodzieży w drodze na ŚDM.

Dzień Miłosierdzia - dzień trzeci wspólnych przeżyć

Za nami drugi intensywny dzień spędzony z naszymi siostrami i braćmi z Libanu. Po śniadaniu u rodzin Eucharystia w rycie Maronickim w naszym piastowskim kościele. Następnie udaliśmy się do Bryksów w parafii Gościęcin, gdzie w klimacie pól i drzew odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej wspólnie z pielgrzymami z Argentyni i Panamy. Rozważania były w trzech językach: hiszpańskim, arabskim, i polskim. Po powrocie do Kędzierzyna czekał już na nas polski obiad: zupy, bigos, pierogi i gołąbki, czyli polskie tradycyjne potrawy.

Dzień poznania - pierwszy pełny dzień z naszymi gośćmi minął bardzo intensywnie!

Po śniadaniu w rodzinach udaliśmy się na rejs po wodach naszego miasta Kędzierzyn-Koźle. Rejs był wesołym czasem śpiewu, zabawy, ale również poznania regionu. Po nim zasłużony obiad w ZSM nr 1 na Piastach. Następnie udaliśmy się do gminy Polska Cerekiew, by tam zwiedzić, zamek, cukrownię, oraz nowoczesny Ośrodek Olimpijski w Zakrzowie. W stadninie koni Lewada spędziliśmy piękny czas na pikniku. Gdzie były przygotowane występy, pokazy "ujeżdżania". Tam też odwiedził nas bp. Paweł Stobrawa, który mówił o tym jak wiele nas łączy i wskazał na Tego Który jest źródłem tej jedności, Jezusa Chrystusa. Było też wiele czasu integracji, tańcząc "Belgijkę" i wiele innych zabaw integracyjnych.

Soyez tous bienvenus!!! - Pielgrzymi z Libanu już są!

Już są nasi bracia i siostry z Libanu, którzy przybyli do nas w ramach Światowych Dni Młodych. Dotarli do nas o 21:30 z lekkim opóźnieniem jednak pełni radości i serdeczności, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu przez nich progu autokaru. Pielgrzymi zostali przywitani przez przedstawicieli Rady Parafialnej i na ręcę kapłana z Libanu został złożony chleb i sól. Krótka modlitwa i łączenie rodzin z pielgrzymami zakończyła ich dzisiejszy wspólny dzień.

Cieszymy się z ich obecności w naszej parafii i dlatego pamiętajmy o nich w naszej modlitwie, by ten czas spędzili jak najlepiej.

Dni w Diecezji w naszej parafii

object1768090129Już dzisiaj 20 lipca w naszej parafii rozpoczną się Dni w Diecezjach w godzinach popołudniowych. W gościnę przyjedzie do nas grupa 48 pielgrzymów z Libanu. Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które wcześniej zadeklarowały chęć przyjęcia gości. Natomiast w ciągu dnia, aż po późne wieczory, grupa z Libanu będzie spędzać czas razem z naszą młodzieżą.

Szczegółowy plan Dni w Diecezjach w naszej parafii - TUTAJ

Wszystkich parafian zachęcamy do uczestnictwa we Mszach św., jak i w innych spotkaniach. Ponadto serdecznie zapraszamy parafian do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. w niedzielę 24 lipca o 10.00 podczas której odbędzie się ślub w obrządku maronickim.

Poświęcenie pojazdów oraz akcja poboru krwi

W poniedziałek 25 lipca w liturgii wspominać będziemy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. W naszej parafii, nieco wcześniej, w niedzielę 10 lipca modliliśmy się o bezpieczną jazdę jak również o rozsądek kierowców. Po każdej Mszy św. przed kościołem święcono pojazdy.

Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych czczonych w Kościele zarówno wschodnim, jak i zachodnim. Pochodził prawdopodobnie z Azji Mniejszej, gdzie poniósł śmierć męczeńską ok. 250 r., podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Decjusza.

Karkonosze w Roku Miłosierdzia i obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski

Pod takim hasłem w tym roku Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich w dniach 7 – 11 czerwca wyruszyło na kolejną pielgrzymkę. Duchowo wspierał nas i przewodniczył nam ks. Tadeusz, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni. Była to już nasza trzecia pielgrzymka z jego udziałem. Zwiedzanie zaczynamy od Panoramy Racławickiej. Mimo, że nietuzinkowe dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka od 1985r. zwiedziło już ponad 6 milionów widzów to tylko nieliczni uczestnicy pielgrzymki nie wzięli udziału w zwiedzaniu ze względu na fakt, że byli tu już wcześniej. Ten sam bilet upoważnia do zwiedzenia Muzeum Narodowego, korzystamy z tego faktu i zwiedzamy również jego zasoby kulturowe. Jedziemy do Parku Szczytnickiego na terenie którego znajduje się kościół Św. Jana Nepomucena, zbudowany w XV w. w Starym Koźlu, przeniesiony najpierw do Kędzierzyna Koźla a następnie tu. Na jego tle robimy zdjęcie grupowe bo przecież niejeden słyszał, ale nikt tu nie był. To trzeba uwiecznić.

Wakacyjna Wycieczka ministrantów do Kotliny Kłodzkiej

W poniedziałek (27 czerwca) rano wszyscy zebraliśmy się pod kościołem i razem z księdzem Marcinem i dwiema paniami – panią Asią oraz panią Beatą wyruszyliśmy na wycieczkę. Pan kierowca bezpiecznie dowiózł nas do celu. Pierwszym punktem naszej wycieczki była miejscowość Bardo, w której zwiedziliśmy m.in. Wzgórze Różańcowe oraz miejscową bazylikę, gdzie znajduje się Cudowna Figurka Madonny. Następnie przejechaliśmy na trzygodzinny spływ pontonowy „przełomem bardzkim”. Po spływie udaliśmy się na obiad grillowy w pięknej nadrzecznej scenerii.

ZOBACZ CAŁOŚĆ NA WWW.LSO.DUCHASWIETEGO-KK.PL

Koniec roku szkolnego, czyli wakacje

Wyczekane, wytęsknione, upragnione i w końcu nadeszły - wakacje. W piątek 24 czerwca nie było chyba ucznia, który nie byłby z tego powodu szczęśliwy. Uczniowie i nauczyciele również w ten dzień podziękowali Panu Bogu za miniony rok szkolny, który przyniósł wiele trudu ale również i wiele doświadczeń i miłych wspomnień. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze Mszy św. dziękczynnej, a wszystkim dzieciom życzymy uśmiechu na twarzach. Niech świadectwa, które odebraliście będą dla Was powodem dumy i zadowolenia. Odpoczywając na wakacjach nie zapomnijcie o Panu Bogu, Mszy Świętej i codziennej modlitwie. 

[aktualizacja: 10.12.2015]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"