Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej

Papież Jan XXII w 1317 roku wprowdził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało).
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Podobnie stało się w naszej parafii sformowała się procesja, której czoło tuż za krzyżem tworzyły poczty sztandarowe a za nimi służba liturgiczna oraz po środku dzieci sypiące kwiaty. Radość i emocje wyrażana w czasie sypania kwiatów przez dziewczynki to świadectwo niewinnej i przykładnej służby dla Pana Jezusa. Za służbą liturgiczną kroczyli księża i pod baldachimem Najświętszy Sakrament ukryty w monstrancji i dalej bardzo liczna rzesza wiernych wszystkie pokolenia jedna wspaniała wspólnota .


kazanie ks. Dariusza Piaseckiego podczas Mszy św. w Boże Ciało

4 rocznica święceń kapłańskich ks. Tadeusza Komorka

Z okazji 4 rocznicy święceń kapłańskich życzymy Ci księże Tadeuszu wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

Zapraszamy na Mszę św. 28.05.2016 na godz. 18:00 w intencji ks. Tadeusza. Wtedy też będziemy modlili się w intencji 20 rocznicy święceń ks. Dariusza.

Kędzierzyn-Koźle - Światowe Dni Młodzieży - Kraków

sdmI do nas przyjadą koleżanki i koledzy z wielu miejscowości innych krajów. Już za kilka dni dowiemy się skąd, z jakich krajów. Będziemy ich gościli w naszych mieszkaniach i będziemy się wspólnie z nimi spotykali.

Grupy przyjeżdżają w środę 20 lipca 2016 po południu lub wieczorem. Już dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach z młodzieżą spoza granic naszego kraju. Prosimy też o pomoc w organizacji tych spotkań!

3 rocznica święceń kapłańskich ks. Marcina

W czwartek podczas Mszy św. wieczornej o godz. 18:00 mogliśmy wspólnie z ks. Marcinem dziękować za 3 lata jego posługi kapłańskiej. Przy okazji rocznicy święceń warto przypormnieć sobie kim jest kapłan. Kapłan to „narzędzie w rękach Boga”. Bardzo ciężko ludzką logiką znaleźć wartość Bożej ręki w jakiejkolwiek skali. Szkoda, że tak często nie zauważamy potencjału i charyzmatów jakimi są szafarzami. Trzeba skierować wzrok wiary głębiej, to jest w serce. Kapłaństwo. Powołanie. Jednocześnie ogromne wyzwanie, wymagające wiele wyrzeczeń i poświęceń. Wielka misja. Dar. Posługa. Wiele innych słów można by tutaj przywołać. Prawie każdy mógłby wypowiedzieć się na ten temat. Jednak nie wszystko jest tak oczywiste. Rzadziej już mówi się o samych święceniach, a przecież to od nich zależy dalsza przyszłość prezbitera - już wyświęconego diakona.

3 rocznica święceń kapłańskich ks. Marcina Pilcha

Z okazji 3 rocznicy święceń kapłańskich życzymy Ci księże Marcinie wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

Zapraszamy na Mszę św. 19.05.2016 na godz. 18:00 w intencji ks. Marcina

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Święto Maryi, Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Episkopat Polski - za zgodą Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1, 14). Matka Najświętsza, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Świętego. Od tej chwili Maryja, Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi w świecie.
Od 2001 roku z woli księdza Biskupa Alfonsa Nosola nasza parafia otrzymała drugi tytuł : pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła.

Odpust parafialny - Zesłanie Ducha Świętego

Zagłębiając się w sens i znaczenie Zesłania Ducha Świętego oraz Najświętszej Maryi Panny dla Kościoła możemy stwierdzić, że nasza parafia pod wezwaniem : Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła patrząc na parafię jako wspólnotę , jako społeczność dojrzałą w wierze mogącą spotykać się w pięknym Domu Bożym, mających duszpasterzy wielkiej wiary jesteśmy beneficjentami życia w prawdzie utrwalonej przez Ducha Świętego oraz wsparcia Matki Bożej. W roku obchodów trzydziestolecia parafii przeżywanie uroczystości Zielonych Świąt to moment na szczere Bóg zapłać za wszystko co mamy, co możemy przeżywać. W czasie niedzielnych mszy mieliśmy okazję wysłuchania kazania głoszonego przez księdza Zygfryda Glaesera.

Święcenia kapłańskie w Katedrze Opolskiej

2016 neoW sobotę 14 maja o godz. 10.00, w przeddzień Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w katedrze opolskiej miała miejsce Msza św., podczas której święcenia prezbiteratu przyjęło 12 neoprezbiterów, absolwentów naszego Wyższego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Wśród neopreziterów jest również ksiądz, który został dekretem mianowany na posługę do naszej parafii. Jest nim ks. Michał Kowalski. Pochodzi z parafii Michała Archanioła w Prudniku. Syn Barbary i Ryszarda, urodzony 23.05.1985 r., a na jego obrazku prymicyjnym odnajdziemy słowa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28,20).

8 rocznica święceń kapłańskich ks. Roberta

W czwartek 11 maja o godz. 18:00 sprawowana była Msza św. w intencji ks. Roberta, który obchodził swoją 8 rocznicę święceń kapłańskich. Pod koniec Mszy św. delegacje naszych wspólnot złożyły mu życzenia. Do życzeń dołączyli się również kapłani na czele z ks. Proboszczem.

W takich chwilach najważniejszym darem jaki możemy ofiarować jest dar modlitwy i Komunii za kapłana. Jednak trzeba pamiętać, że należy za kapłanów modlić się nieustannie. Kościół przez wieki swego istnienia rozpoznawał potrzebę modlitwy za swoich kapłanów. Dlatego powstawały na przestrzeni stuleci różne piękne modlitwy w intencji pasterzy.

Światowe Dni Młodzieży
sdmogloszenia


intencjeZOBACZ NAJNOWSZĄ GAZETKĘ
Parafia z "lotu ptaka"