Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Wizyta Pana Roberta Kościuszko

W niedzielę, 25.09.2016r., gościliśmy w naszej parafii Pana Roberta Kościuszko. Nasz Gość dzielił się świadectwem swojego życia oraz prezentował swoje ewangelizacyjne powieści, które można było nabyć po Mszach świętych i pozyskać dedykację autora. O godz.16.oo odbyło się spotkanie z naszym Gościem, w czasie którego wygłosił konferencję: "Dotknąć serca dziecka, a nawet nastolatka". Poniżej znajduje się świadectwo głoszone po Mszach Św.

Zaproszenie na sesję formacyjną dla nauczycieli, katechetów i wychowawców

W dniu 1 października 2016r. zapraszamy do Domu Parafialnego przy parafii Ducha Świętego na Osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu na sesję formacyjną dla nauczycieli katechetów i wychowawców. Temat spotkania:

„KONCEPCJE NEW AGE WE WSPÓŁCZESNYM WYCHOWANIU I ICH WPŁYW NA ŻYCIE CODZIENNE”

Sesję poprowadzi, na zaproszenie Brata Tadeusza Rucińskiego, Pani Małgorzata Nawrocka

ZOBACZ CAŁE ZAPROSZENIE

Urodziny ks. Marcina

Z okazji urodzin życzymy Ci księże Marcinie wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

Obchody 77. rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę

Od Mszy Świętej, pod przewodnictwem księdza Roberta Sadlaka, rozpoczęły się w naszej parafii obchody 77. rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę. W naszej świątyni można było zauważyć wielką ilość sztandarów, które reprezentowały różne wspólnoty, szkoły a także służby mundurowe. Homilię podczas Mszy Świętej wygłosił ksiądz profesor Dariusz Piasecki. Po odśpiewaniu w kościele pieśni ,,Boże coś Polskę” wierni wyruszyli w kierunku krzyża misyjnego naszej parafii, gdzie znajdują się również kamienie pamięci. W tym miejscu został odśpiewany hymn Polski i hymn Sybiraków, następnie zgromadzeni pomodlili się w intencji tych wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny, w obronie Polski. Głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych a także sami Sybiracy.

Wspomnienia grupy 2 żółtej

Jak co roku z kozielskiego rynku wyruszyła grupa "2 żółta" opolskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Tradycyjnie pierwszego dnia nasza grupa liczyła około 150 osób, gdyż pierwszy etap prowadzi przez sanktuarium na Górze św. Anny, gdzie na pątników z otwartymi sercami oczekują bracia franciszkanie i ksiądz biskup, który celebruje na "Górze ufnej modlitwy" Eucharystię. Do samej Częstochowy doszło około 120 osób i choć to i tak znakomita liczba, to pielgrzymi przez te kilka dni tworzą piękna rodzinę ludzi wiary. ileż intencji zostało wypowiedzianych, iluż to ludzi mogło liczyć na wsparcie duchowe tych, którzy w pocie czoła, robiąc nieraz kolejny krok w mniejszym, czy większym bólu zawierzali swoje i innych życie Bogu przez Maryję.

Błogosławieństwo prymicyjne ks. Michała oraz akcja HDK

W dzisiejszą 24 niedzielę zwykłą ks. Michał po Mszach Świętych udzielał prymicyjnego błogosławieństwa. Należy podkreślić szczególną wartość błogosławieństwa prymicyjnego, z którym związana jest łaska odpustu zupełnego. Błogosławieństwo prymicyjne to osobiste spotkanie z człowiekiem, który wszystko oddał Bogu i to oddanie jest w nim jeszcze takie świeże, święte. Zwyczajowo rozdawane są wiernym obrazki na pamiątkę błogosławieństwa prymicyjnego. Na tych obrazkach najczęściej utrwalone są ideały i osobiste spojrzenie na rozpoczynającą się posługę kapłańską. Na stronie awersu, widnieje wizerunek często odnoszący się bezpośrednio lub pośrednio do kapłaństwa, natomiast na rewersie umieszcza się cytat z Pisma Świętego oraz wyraz błogosławieństwa nowego Kapłana. Ów cytat to właśnie zazwyczaj skondensowana wizja kapłaństwa, którą ma rozpoczynający posługę nowy kapłan.

Szlakiem drewnianego budownictwa sakralnego naszej diecezji.

Szlak Drewnianego Budownictwa Sakralnego Opolszczyzny to szlak turystyczny łączący Opole i Stare Olesno, którego atrakcją są drewniane kościoły pochodzące z XVII i XVIII wieku. Ma długość 80 km i umożliwia zwiedzenie 12 miejscowości, w których znajdują się drewniane kościoły. W pierwszą sobotę września kolejarze wybrali się na zwiedzanie tego szlaku. Na początek nawiedzamy kościół odpustowy św. Anny z 1687r. w Czarnowąsach. Kościół spłonął doszczętnie w nocy z 19 na 20 sierpnia 2005r. mimo, iż posiadał wyposażenie przeciwpożarowe. Śledztwo wykazało, że przyczyną było podpalenie budynek polano benzyną.

Obrzęd błogosławieństwa tornistrów

W piątek, 2 września w czasie Mszy św. o godz. 16.30, nasz przyszły rekolekcjonista, pobłogosławił tornistry i przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym nowy rok szkolny:

Wszechmogący Boże, prosimy Cię, pobłogosław przybory szkolne, pobłogosław tych, którzy będą nimi się posługiwać, wzrastając w mądrości i w wierze, spełnij to, czego pragną i daj im radość z oczekiwanych wyników i duchowego wzrostu. Napełnij ich serca światłem Ducha Świętego i umocnij na drodze wiary. Prosimy Cie o to przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy: by pilnie uczyli się zdobywając jak najwięcej wiedzy, mieli wielu kolegów i koleżanek, pokochali swoją szkołę, poznawali życie i działalność Pana Jezusa, pogłębiali swoją wiarę oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień nauki w szkole.

Msza Św. dziękczynna za 30 lat parafii oraz ŚDM

W czwartek podczas wieczornej Mszy Św. mogliśmy dziękować Bogu za 30 lat życia naszej wspólnoty parafialnej. Mszy św. przewodniczył ks. Alfons Schubert, który wraz z naszym księdzem proboszczem wspominał trudne początki wspólnoty oraz dziękowali wszystkim zaangażowanym w to dzieło. Pod koniec Mszy św. złożono również podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się na różny sposób w organizację Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii. Po Mszy Św. odbył się skromny poczęstunek przy którym wspominano miłe chwile spędzone wraz z młodymi z Libanu. Poniżej znajduje się kilka słów refleksji ks. Proboszcza wygłoszonych podczas Mszy Św.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Po wspaniałym czasie wakacyjnym, pełnym pięknych wydarzeń, nowych miejsc, nowo poznanych ludzi, przyszedł czas na kolejny rok szkolny. Wielu z nas ten nowy rok szkolny rozpoczęło z Panem Jezusem, kiedy to przed szkolnymi uroczystościami przyszliśmy na Mszę świętą, prosząc o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski na ten wspaniały i wymagający czas nauki i obowiązków - w takiej intencji sprawowana też była Msza św. w dniu 1 września o godzinie 8.00, którą sprawowali księża wikarzy naszej parafii. W kazaniu nasz ks. proboszcz zachęcał nas aby w życiu wsiąść do pociągu, którzy zatrzymuje się na wielu stacjach, i w którym musimy zmieniać wagony, ale wiemy, że jego maszynistą jest sam Bóg, który zawsze prowadzi nas pięknymi drogami! I tego sobie nawzajem życzmy, niech po drogach naszego życia zawsze wiedzie nas niezawodny i wspniały, kochający nas maszynista - BÓG. Boże dzięki za wakacje, za ludzi, za miejsca, za Światowe Dni Młodzieży, za odpoczynek i za całe stworzenie! Po torach naszego życia nas prowadź!


 


 


  

[aktualizacja: 10.12.2015]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"