Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Ministrancko - mariankowy wyjazd do Wisły

9 lutego nasi Ministranci i kilka Marianek udało się na pokolędowy, feryjny wyjazd do Wisły. Poznaliśmy nieco historii tej miejscowości, odwiedziliśmy katolicki kościół parafialny, gdzie odbyliśmy krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Następnie udaliśmy się do aquaparku w Hotelu Gołębiewski, gdzie spędziliśmy radośnie czas na wodnej rekreacji. Było także krótkie zwiedzanie Wisły, odwiedziliśmy niestety tylko z zewnątrz tamtejszy główny kościół ewangelicki, potem udaliśmy się na nową skocznie narciarską im. Adama Małysza, na którą wjechaliśmy wyciągiem, co było nie lada frajdą dla wszystkich uczestników. Wszystkim dziękujemy za piękny, wspólnie spędzony czas i dobrą atmosferę. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć restauracji Mc Donalds.Zmęczeni i radośni wróciliśmy do Kędzierzyna.

ZOBACZ WIĘCEJ NA LSO.DUCHASWIETEGO-KK.PL

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2016 r.

W bulli ogłaszającej Jubileusz napisałem: „Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie, jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boga i go doświadczać” (Misericordiae Vultus, 17). Przez wezwanie do słuchania Słowa Bożego oraz inicjatywę „24 godziny dla Pana” pragnąłem podkreślić prymat modlitewnego słuchania Słowa Bożego, zwłaszcza prorockiego. Miłosierdzie Boże jest bowiem przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczać. Dlatego w czasie Wielkiego Postu roześlę Misjonarzy Miłosierdzia, aby byli dla wszystkich żywym znakiem Bożego przebaczenia i bliskości.

 

PRZECZYTAJ CAŁE ORĘDZIE OJCA ŚWIETEGO

Rozpoczynamy Wielki Post

W środę popielcową rozpoczynamy okres wielkiego postu. Msze św. w tym dniu o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 16.30, 18.00 i 19:30. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. jakościowy i ilościowy.

 

Gorąco zachęcamy wszystkich Parafian do religijnego przeżycia wielkiego postu przez sumienne spełnianie swych obowiązków stanu, różne umartwienia, modlitwę, udział w nabożeństwach pasyjnych, czytanie Pisma św. i inne postanowienia. Przypominamy, iż przykazanie kościelne zobowiązuje wszystkich katolików do powstrzymania się od udziału w zabawach w całym okresie wielkiego postu.

Czterdziestogodzinne nabożeństwo

Tradycyjnie Wielki Post poprzedzony jest adoracją Najświętszego Sakramentu. Dawniej nazywano ją "czterdziestogodzinnym nabożeństwem". Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu dzisiaj w niedzielę od godz.16.30 do 18.30, a w poniedziałek, wtorek i w czwartek od godz.8.30 do godz.18.oo.

Bal karnawałowy Dzieci Maryi

Tradycyjnie każdego roku odbywa się karnawał Dzieci Maryi, na który są również zaproszeni Ministranci. W tym roku karnawał odbył się w sobotę 23 stycznia, a biletem wstępu było przebranie. Każdy strój był ciekawy i niepowtarzalny. Prócz tańców, które mogły pokazać ile energii drzemie w członkach naszej wspólnoty i jakie figury taneczne są teraz w modzie, były również zabawy m.in. w krzesełka, gość z Afryki, czy też budowanie roweru poprzez wyśpiewanie odpowiednich części z jakich składa się rower.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej zabawy!

Sprawozdanie z sesji formacyjnej dla nauczycieli i rodziców „Święci żywi w legendzie, czyli o edukacyjnych i wychowawczych walorach legend o świętych” 23 styczeń 2016 r.

W ramach cyklicznych sesji formacyjnych dla wychowawców młodego pokolenia, dnia 23. 01. 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie w parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu. Poprowadził je br. Tadeusz Ruciński FSC z Częstochowy. Wzięło w nim udział 35 nauczycieli, katechetów i rodziców z Reńskiej Wsi, Przewozu, Głubczyc, Strzelec Opolskich, Ujazdu, Raciborza, Twardawy, Opola, Roszkowa, Rudy Śląskiej, Głogówka, Cyprzanowa i z Kędzierzyna-Koźla.
Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez ks. proboszcza Edwarda Bogaczewicza prałata, w intencji uczestników sesji, br. Tadeusza i nauczycieli kędzierzyńskiej parafii. Lekcję czytała p. Jolanta Topór, modlitwę wiernych prowadziła p. Anna Penkala a śpiewom przewodziła p. Marta Otrząsek – nasza organistka.
Po Eucharystii, po rejestracji u p. Barbary Mańkowskiej i po dobroczynnej kawie i herbatce rozpoczął się wykład, a następnie warsztaty.

Rodzinne pieczenie faworków

Ale było ugniatania, wałkowania, wycinania, oczekiwania a w końcu zajadania własnoręcznie przygotowanych, przez dzieci i rodziców, karnawałowych słodkości. W sobotnie popołudnie – w kozielskiej jadłodajni „Pszczółka”- rozpoczęło się, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Czas Dla Rodziny”, rodzinne pieczenie faworków. Pojawiło się na nim około 20 rodzin. Gościem honorowym spotkania był 14 letni Kuba Jatczak z dzielnym tatą. Kuba, urodzony z wadą genetyczną, potrzebuje stałej rehabilitacji i opieki. Chętni mogli wspomóc finansowo tę rodzinę, wrzucając swój „grosik” do przygotowanej skarbonki.

Koncert kolęd w wykonaniu Szkoły Muzycznej oraz Chóru Parafialnego

Dnia 24 stycznia 2016 r., w naszym kościele o godz. 16:00, odbył się uroczysty Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu pod dyrekcją Gotfryda Włodarza oraz Chóru Parafialnego. Piękne kolędy polskie i pastorałki zostały zaprezentowane we wspólnych aranżacjach oraz granych i śpiewanych przez orkiestrę i chór szkoły muzycznej lub przez sam chór parafialny. Na zakończenie koncertu Pan Dyrektor, a zarazem dyrygent poprosił wszystkich zebranych o wspólny śpiew kolęd.

Kazanie br Tadeusza Rucińskiego

tablicaO zagrożeniach cywilizacji chrześcijańskiej, meandrach polskiej wolności i wyzwaniach, jakie czekają nas w najbliższych latach mówił br Tadeusz Ruciński, który na prośbę Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w sobotę 23.01.2016 prowadził dla nich warsztaty, a następnego dnia w niedzielę głosił kazanie do nas. Serdecznie zapraszamy do wsłuchania się w słowa br Tadeusza.

 

 

21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dziadka

babciadziadek21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. To jest dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Przecież wnuczęta to dla nich największy skarb i radość.
U Babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z Dziadkiem zawsze można porozmawiać o dawnych czasach. Dla Dziadków zawsze jesteśmy najważniejsi. Szanuje się Ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.

Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia.

Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, prosząc Pana Boga o potrzebne łaski dla żyjących, a dla zmarłych o wieczne szczęście. 

[aktualizacja: 10.12.2015]
katechumenat


 

Terminy przygotowań do Sakramentu Bierzmowania dla dorosłych

 Światowe Dni Młodzieży
sdm
Parafia z "lotu ptaka"