Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Misje parafialne

2016 misjeW roku Pańskim 2016, gdy najwyższym Pasterzem Kościoła Katolickiego jest Ojciec Święty Franciszek, Prymasem Polski jest Arcybiskup Wojciech Polak, gdy na stolicy diecezji opolskiej zasiada Biskup Andrzej Czaja, a posługę Proboszcza w Kędzierzynie Koźlu, w Parafii pod wezwaniem Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, pełni Ksiądz Prałat Edward Bogaczewicz, w dniach od 8 do 16 października odbywała się Misja święta, którą prowadzili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej: ojcowie Marcin Szafors z Gdańska i Robert Skup z Kędzierzyna-Koźla.

Zobacz zdjęcia i posłuchaj nauk, które znajdują się wewnątrz artykułu.

Wymiana krzyża misyjnego

Widomym znakiem misji w parafii jest krzyż misyjny z oznaczeniem dat kolejnych misji.
Nasz krzyż misyjny został ustawiony i poświęcony podczs I Misji Świętych w listopadzie 1996 roku, wykonany był z dębu ocalałego z ogromnego pożaru lasów k. Kuźni Raciborskiej. W ciągu następnych lat krzyż był poddawany konserwacji.
Przed tegorocznymi misjami, w czerwcu, zdemontowano krzyż, aby znowu go zakonserwować, lecz okazało się, iż ubytki masy drzewnej są tak duże, że w każdej chwili mógł ulec zniszczeniu. Ksiądz proboszcz podjął więc decyzję o jego wymianie.

Sprawozdanie z sesji formacyjnej dla nauczycieli i rodziców „Koncepcje New Age we współczesnym wychowaniu i ich wpływ na życie codzienne”

Na początku roku szkolnego 2016/17 podjęty został temat współczesnego prądu filozoficznego mającego pretensje do bycia światową religią – New Age. Obecny jest on w przestrzeni społecznej od kilkudziesięciu już lat i ma zasadniczy wpływ również na wychowanie nowych pokoleń. Istotę New Age przybliżyła nam pani Małgorzata Nawrocka, pisarka, poetka, zajmująca się tą tematyką od szeregu lat. Za zgodą naszego księdza proboszcza E. Bogaczewicza, Prelegentka przyjechała do nas z Warszawy nie tylko z wykładem, ale również przywiozła wiele ciekawych pozycji książkowych (swoich i nie tylko), więc można było poszerzyć sobie wiedzę na te tematy. W niedzielę, podczas Mszy świętych, w swoich wystąpieniach mówiła o wykroczeniach przeciw pierwszemu przykazaniu Bożemu, które to wykroczenia lansowane są w New Age.

Festyn charytatywny na pomoc Miłoszowi

25 września Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle zorganizowało festyn charytatywny z którego dochód miał być przeznaczony na leczenie chorego na zanik mięśni Miłosza Klimczaka. Zbiórka mogła się odbyć dzięki uprzejmości proboszcza parafii Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – księdza Edwarda Bogaczewicza, który wsparł szczytny cel m.in. udostępniając przykościelne tereny. To właśnie do księdza proboszcza kierujemy szczególne podziękowania.
W ciągu kilku godzin przez plac przy kościele przewinęło się kilkaset osób. Oglądali oni występy mażoretek, orkiestry dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, pokazy strażackie, występy zespołów muzycznych i pokazy taekwondo. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, takich jak malowanie twarzy czy przejażdżki motocyklem. Dorośli mogli z kolei wziąć udział w loteriach fantowych. Na wszystkich czekał dobrze zaopatrzony bufet z ciastem, grillem i chlebem ze smalcem.

Niedzielne nauki misyjne podczas Mszy św.

Bóg daje Ci szansę pojednania i odnowy przez Misję Świętą, która jest głoszona w naszej Parafii w dniach od 8 do 16 października 2016 r. Bóg chce, abyś po raz kolejny usłyszał (-ła) Dobrą Nowinę o zbawieniu i byś Ją przyjął (–ęła) otwartym sercem! Wzywamy więc Ciebie w imię Chrystusa, który stał się człowiekiem, pokonał śmierć i zmartwychwstał, abyś powrócił (–ła) do Niego!

Serdecznie zapraszamy na nauki misyjne oraz do wsłuchania się w wygłoszone słowo podczas niedzielnej Eucharystii, które znajdują się poniżej.

Uwaga!!! Zmiana w planie misji: Apel Jasnogórski rozpoczyna się o godzinie 20:30. Zapraszamy.

głosi o. Robert

głosi o. Marcin

Rozpoczęcie misji parafialnych

W naszej parafii rozpoczął się wyjątkowy czas – czas Misji Świętych. Misje parafialne mają długą tradycję w Kościele katolickim, ale ich cel zawsze pozostawał taki sam – rozbudzić w sobie na nowo wiarę i umocnić naszą relację z Bogiem. Misje będą prowadzone przez ojców Oblatów, którzy zostali wprowadzeni do naszego kościoła w uroczystej procesji i przywitani przez księdza proboszcza prałata Edwarda Bogaczewicza. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Misji Świętych i wszystkich tych, którzy będą w nich uczestniczyć. Szczegółowy program Misji Świętych można odnaleźć w naszej gazetce parafialnej w której znajduje się również specjalna modlitwa, która ma pomóc nam w otwarciu się na działanie Boga w czasie tych wyjątkowych wydarzeń. Misje Święte są okazją do refleksji nad swoją relacją z Jezusem Chrystusem, prawdziwym Mesjaszem, który zawsze czeka na każdego z nas i oferuje nam swoją pomoc i opiekę. Jednocześnie są szansą na to, aby pogłębić swoją modlitwę i otworzyć się na głos naszego Pana. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do jak najlepszego wykorzystania tych szczególnych dni z pożytkiem dla siebie samych, naszych rodzin, naszej parafii i całego Świętego Kościoła katolickiego.

Zmiana w planie misji: Apel Jasnogórski rozpoczyna się o godzinie 20:30. Zapraszamy.

Polski Odpust Najświętszej Maryi Panny Siedmiobolesnej na wzgórzu Cvilin

Trzeci raz mieliśmy okazję parafialnie uczestniczyć w pięknym wydarzeniu - Polskim Odpuście Najświętszej Maryi Panny Siedmiobolesnej na wzgórzu Cvilin w czeskim przygranicznym Krnovie.
Wzgórze Cvilin, położone jest tuż przy polsko-czeskiej granicy w mieście Krnov. Urzeka swoim pięknem, nie tylko jako wzgórze z piękną przyrodą, panoramą miasta i pobliskich miejscowości oraz polskich pól. Przyciąga przede wszystkim swoim Sanktuarium. Na wzgórzu wspaniała stoi barokowa świątynia górująca nad miastem, widziana już z daleka. Przyciąga nas swoim barokowym pięknem i obliczem Bolesnej Matki, z siedmioma mieczami symbolizującymi Boleści Maryi jakie towarzyszyły jej życiu: boleść pierwsza: Proroctwo Symeona; boleść druga: Ucieczka do Egiptu; boleść trzecia: Zgubienie Jezusa, boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej; boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; boleść szósta: Zdjęcie z krzyża; boleść siódma: Złożenie do grobu.

Pani Małgorzata Nawrocka gościem naszej parafii

Gościliśmy dzisiaj w naszej parafii panią Małgorzatę Nawrocką. Mieszka w Warszawie, jest pisarką, dziennikarką, organizatorką sympozjów zajmujących się szerzeniem wiedzy na temat przemian we współczesnej kulturze i na temat zagrożeń duchowych wobec jakich dzisiaj stajemy. Pani Małgorzata skierowała do nas swoje przesłanie i można było zaraz po mszy świętej spotkać się, zakupić jej książki i porozmawiać.

Wizyta Pana Roberta Kościuszko

W niedzielę, 25.09.2016r., gościliśmy w naszej parafii Pana Roberta Kościuszko. Nasz Gość dzielił się świadectwem swojego życia oraz prezentował swoje ewangelizacyjne powieści, które można było nabyć po Mszach świętych i pozyskać dedykację autora. O godz.16.oo odbyło się spotkanie z naszym Gościem, w czasie którego wygłosił konferencję: "Dotknąć serca dziecka, a nawet nastolatka". Poniżej znajduje się świadectwo głoszone po Mszach Św.

Urodziny ks. Marcina

Z okazji urodzin życzymy Ci księże Marcinie wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

2016 rozaniec


 


 


 


 


  

[aktualizacja: 10.12.2015]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"