Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Urodziny ks. Marcina

Z okazji urodzin życzymy Ci księże Marcinie wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

Jubileusz Przedszkola nr 22 im. Czesława Janczarskiego w Kędzierzynie-Koźlu

Po raz pierwszy w naszym kościele świętowaliśmy jubileusz przedszkola!  Okazją tą było 40 lecie Przedszkola nr 22  im. Czesława Janczarskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci rozpoczęły i zakończyły spotkanie tańcem. Dziękujemy Pani Dyrektor i Paniom Wychowawczyniom za przygotowanie dzieci i za sam pomysł intencji mszy świętej.  Z częścią dzieci już "znaliśmy się", ponieważ w okresie Bożego Narodzenia prezentowały się przedstawiając JASEŁKA.  Dziękujemy dzieciom i ich kochanym  rodzicom. Pan Jezus, który błogosławił dzieciom i stawiał starszym jako wzór (jeżeli nie staniecie się jako dzieci...) niech darzy szczególnym błogosławieństwem dzieci, rodziny i wszystkich nas!

Msza Święta w 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

17 września przypominamy słowa Jana Pawła II: "mamy obowiązek wyciągać wnioski z przeszłości, aby nigdy więcej nie dopuścić do powstania podobnego splotu przyczyn, mogących doprowadzić do nowego rozpętania pożaru wojny...". W 78 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku zgromadziliśmy się na Mszy Świętej, której oprawę zawdzięczamy Starostwu Powiatowemu, aby modlić się o pokój, aby wypowiedzieć pragnienie dobrej przyszłości i pomyślności naszej Ojczyzny. W modlitwę włączyliśmy poległych i pomordowanych na Wschodzie. Mszę świętą przeżywaliśmy razem z Sybirakami, których hymn wyśpiewaliśmy wraz z orkiestrą w kościele. Przy "Kamieniach pamięci" pogoda pozwoliła nam jedynie na odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Dziękujemy księdzu Robertowi za przybycie z Opola i przewodniczenie mszy świętej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Starostwu Powiatowemu i wszystkim przybyłym delegacjom. Szczególne uznanie kierujemy pod adresem młodzieży, która stanęła w pocztach sztandarowych. Dziękujemy pani Anecie, która po uroczystościach tradycyjnie posługiwała wraz z młodzieżą w salce przy posiłku, ufundowanym przez Starostwo Powiatowe. To było kolejne ważne wydarzenie, które wznieca iskrę patriotyzmu, a zarazem pozwala z nadzieją patrzeć w naszą przyszłość.

Wizyta o. Pawła OMI oraz akcja HDK

W XXIII niedzielę zwykłą odwiedził nas o. Paweł Gomulak OMI, który głosił Słowo Boże podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej. Opowiadał w skrócie życie misjonarzy, którzy pracują w ciężkich warunkach geopolitycznych, ale także przypomniał nam znaczenie bliźniego. Po Mszach rozprowadzał kalendarze misyjne, z których dochód jest przeznaczony właśnie na cele misyjne.

Tego samego dnia miała miejsce akcja poboru krwi zorganizowana przez nasz parafialny zespół HDK. Wszystkim, którzy oddali krew składamy wielkie Bóg zapłać! Trzeba pamiętać, że krew ratuje życie, pozwala przeżyć skutki nieszczęśliwych wypadków i nagłych chorób. W nawiązaniu do kazania głoszonego przez o. Pawła można również na tej płaszczyźnie postawić pytanie: "gdzie jest twój brat".

 

Akt zawierzenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Troska o małżeństwa i rodziny, prawo do życia każdego człowieka i godność kobiet to główne przesłanie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który został odnowiony 6 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Akt ten został następnie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 wrześnie br., w uroczystość Narodzenia Matki Bożej, w tym także i w naszej parafii. Jest to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich.

Nowy rok szkolny rozpoczęty...

Dzisiaj o godz. 8:00 miała miejsce Msza Święta w intencji dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny, nauczycieli oraz wychowawców. Skończył się krótki czas wakacji i nasi młodzi wchodzą w kolejny lub pierwszy rok wytężonej nauki, poznawania nowego ale i powiększania własnej wartości przez każdego ucznia. Chciejmy pomagać naszym dzieciom ofiarować trudy nauki Panu Bogu, a gdy będzie nieraz trudno powierzać troski Matce Bożej. Jako rodzice kształtujemy postawy dzieci przykładem, dobrym słowem i wymaganiem, oby w oparciu o prawdy wiary.

Pielgrzymka LSO i nowi Ceremoniarze

W dniach 29-30 sierpnia miała miejsce pielgrzymka ministrantów na Górze św. Anny pod hasłem:„Służę Chrystusowi zawsze i wszędzie”. Głównym punktem pielgrzymki była środowa Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rudolfa Pierskały, w czasie której zostali ustanowieni  nowi ceremoniarze, którzy w tym roku ukończyli kurs diecezjalny, w tym i ministranci z naszej parafii: Filip Łannik, Maciej Wójtowicz, Marcin Bartodziej! Gratulujemy i mocno się cieszymy!!!

CZYTAJ WIĘCEJ NA WWW.LSO.DUCH.OPOLE.PL

Księże Robercie dziękujemy za wspólny czas w naszej parafii

W dniu 27 sierpnia 2017 podczas sumy wierni oraz kapłani podziękowali księdzu Robertowi za wspólny czas w naszej parafii. Od września ks. Robert został oddelegowany przez bpa Andrzeja Czaję do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Oficjalne podziękowanie podczas Mszy Świętej złożyła Rada Parafialna w imieniu całej wspólnoty parafialnej, natomiast wszystkie inne grupy oraz indywidualne życzenia miały miejsce w zakrystii zaraz po Eucharystii. Poniżej można posłuchać życzeń Rady Parafialnej, ks. Proboszcza oraz słów ks. Roberta. Księdzu Robertowi życzymy błogosławieństwa Bożego i zapewniamy o modlitwie.

Relacja z pielgrzymki na Jasną Górę "2 żółtej"

Około 130 kilometrów, 5 dni drogi, kilkanaście miejscowości, miasta, wsie i lasy. Tak wyglądała droga pielgrzymów „Dwójki Żółtej”, czyli pielgrzymów z Kędzierzyna – Koźla i okolic. Cel przyświecał nam jeden – dojść do Czarnej Madonny, na Jasnej Górze. Hasłem tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię miłosierdzia.” I to hasło przyświecało nam każdego dnia na szlaku pielgrzymkowym. Nasza grupa liczyła 125 osób, 4 księży i jednego kleryka. Były to osoby w różnym wieku; najmłodszy uczestnik miał lat 8 a najstarszy 78. Osoby starsze, młodsze, rodziny z dziećmi, młodzież – wszyscy szliśmy, razem ze śpiewem i modlitwą w sercu.

XXIV Niedziela Zwykła - 17.09.2017
  

[aktualizacja: 12.03.2017]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"