Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Parafialny Zespół Caritas

Przewodnicząca - Brygida Kaniak
Opiekun grupy - Ksiądz Edward Bogaczewicz

Parafialny Zespół CARITAS jest Zespołem charytatywnym powoływanym przez Rzymskokatolickie Parafie. Sposób powołania oparty jest na "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o pracy charytatywnej w parafiach z 1986 r."

PZC przy parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu - powstał w 1990 roku, a jego założycielami z inicjatywy ks. Proboszcza Edwarda Bogaczewicza był pan Karol Barth i pani Urszula Grin. Patronką Zespołu jest św. Jadwiga Śląska - opiekunka dzieła CARITAS, której uroczystość przypada 16 października.

Zespół liczy 10 osób. Praca w Zespole jest podzielona. Księgowością zajmują się p. Halina Bujanowska i Anna Dobrowolska; magazyn odzieżowy prowadzi p. Magdalena Mainka; osoby starsze i chore odwiedzają p. Józefa Łempicka, p. Zofia Magnuszewska, p. Maria Buchta, p. Magdalena Mainka; sprawami dzieci tzn. dożywianie dzieci w szkołach, typowaniem dzici z ubogich rodzin na wyjazdy kolonijne zajmuje się Anna Wolak; kronikę Zespołu prowadzi p. Katarzyna Świtała.

Zespół Charytatywny zajmuje się:

- dożywianiem dzieci w szkołach
- odwiedzaniem osób starszych i chorych
- wydawaniem żywności w ramach pomocy z Unii Europejskiej
- przygotowaniem paczek żywnościowych na Wielkanoc
- prowadzeniem magazynu odzieżowego, w którym wydawana jest odzież za darmo lub przysłowiową "złotówkę"
- pomagamy, pośredniczymy w przekazywaniu mebli, sprzętu RTV
- jeżeli pozwalają na to finanse Zespołu pomagamy zakupić dzieciom podręczniki szkolne, a osobom o niskich dochodach pomagamy wykupić lekarstwa

Każda osoba, która zgłasza się na cośrodowe dyżury w godz. 17-18, ma zakładaną KARTĘ POMOCY. Karta zawiera podstawowe dane oraz odnotowujemy z jakiej formy pomocy Rodzina bądź osoba skorzystałą.

Pieniądze na realizację zadań Zespół ma ze zbiórek pieniężnych oraz ze sprzedaży świec na Boże Narodzenie.

Brygida Kaniak


XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA
01.10.2023

 [aktualizacja: 29.09.2023]
Na rok 2023

katechumenat