Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Grupy parafialne

Chór parafialny "Sursum Corda"

Elektryk, intendentka, bibliotekarka, człowiek od budowy dróg, matka- Polka, nauczycielka, rehabilitant, rejestratorka... Na co dzień każdy robi co innego. Ale przychodzi wtorek, godzina 20:00 i łączy nas coś, co kochamy - śpiew. Stajemy się grupą śpiewaków, która dzięki ćwiczeniom i kolejnym próbom potrafi zabrzmieć jak jeden organizm. Po co?
Dokument o muzyce w Świętej Liturgii mówi: "Czynność liturgiczna przybiera postać bardziej dostojną, gdy jest połączona ze śpiewem. (...) Dzięki zjednoczeniu w śpiewie pogłębia się jedność serc, okazałość świętych obrzędów ułatwia wznoszenie myśli ku niebu, a całość odprawianych obrzędów jest obrazem i zapowiedzią tego, co dokonuje się w świętym mieście Jeruzalem".
Celem istnienia chóru parafialnego jest uświetnianie ważniejszych uroczystości w trakcie Roku Liturgicznego. Najważniejszym wydarzeniem każdego roku jest Triduum Paschalne, do którego pieczołowicie się przygotowujemy. To wspaniałe uczucie, gdy dobrze dobrany i wykonany śpiew nadaje uroczystego charakteru przeżywanym nabożeństwom.


Chór parafialny istnieje od roku 2009. Rozrastamy się powoli. W kwietniu roku 2018 wybraliśmy wspólnie nazwę "Sursum Corda", co znaczy: w górę serca". Zapraszamy w nasze szeregi ludzi młodych (grupa docelowa to 20, 30, 40latkowie), którzy śpiewają czysto. Nut nie trzeba znać. Co jest za to jeszcze niezbędne, to umiejętność śpiewania wraz z innymi głosami, bo większość utworów to śpiewy na cztery głosy (sopran, alt, tenor i bas).
Próby są czasem rzetelnej pracy nad pieśniami, ale także chwilą wytchnienia i spędzenia dobrych, często pełnych śmiechu chwil, w towarzystwie fajnych ludzi.
I na koniec, żeby nie było, że to tylko subiektywne odczucie pani Marty, kilka zdań samych chórzystów.
Chórzysto, dlaczego śpiewasz w "Sursum Corda"?
" Bo chór daje dawkę pozytywnej energii, z próby wychodzisz w podskokach, podśpiewując pod nosem".
"Człowiek czasem musi, inaczej się udusi".
"Śpiewam w chórze, bo lubię śpiewać, lubię spotykać się z ludźmi, lubię wraz z grupą mieć wspólny cel i do niego dążyć, robić coś razem, a potem cieszyć się z efektów".
"Śpiewanie w chórze jest dla mnie wejściem w świat, w którym problemy stają się błahostką, zmartwienia zmieniają się w radość a myśli napełniają się pozytywną energią. No i ta adrenalinka przy występach, którą porównać można do egzaminu maturalnego :) No i nie mógłbym nie wspomnieć, nasze soprany wprowadzają mnie w inny wymiar rzeczywistości, mógłbym słuchać naszych dziewczyn codziennie".

 

Wspólnota Krwi Chrystusa

Przedstawiciel grupy - Józefa Łempicka
Opiekun grupy - Ksiądz Edward Bogaczewicz

W dniu 27 listopada 1987 roku powstała w naszej parafii Wspólnota Krwi Chrystusa. Założycielką jej była pani Maria Kazińska.

Modlitwą ku czci Krwi Jezusa Chrystusa dziękujemy Bogu za Jego miłość, którą ofiarował nam w Jezusie. Prosząc o przebaczenie grzechów i o łaskę świętego życia odnawiamy przyrzeczenie chrztu świętego. Mając przed oczyma "Źródło Miłosierdzia" trwamy w postawie błagalnej za wszystkich żywych i umarłych, szczególnie tych w potrzebie i opuszczeniu. Ofiarowaniem Krwi Chrystusa wzmacniamy naszą własną gotowość do ofiary i siebie samych oddajemy z Jezusem Ojcu Przedwiecznemu. Modlitwy do Najdroższej Krwi Chrystusa przygotowują nas do głębokiego przeżywania śmierci i zamrtwychwstania Chrystusa, odnawiają w nas pragnienie i siłę do pojednania z Bogiem i ludźmi, zapalają do uświecania siebie i swoich bliźnich, do działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i miłości wśród ludzi.

Realizując te cele członkowie Wspólnoty Krwi Chrystusa:

- każdego dnia odmawiają indywidualnie wybraną modlitwę do Krwi Chrystusa
- w trzy kolejne wtorki miesiąca modlą się wspólnie w kościele od godziny 17:00 - 18:00. W czwarty wtorek miesiąca spotykają się w salce parafialnej w celu sprawozdania z wykonanych zadań i przyjęcia dalszych na kolejne tygodnie.
- włączają się czynnie w życie religijne organizowane w parafii uczestnicząc w miarę możności codziennie w Eucharystii, w nabożeństwach majowych, październikowych, w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu, w adoracji Najświętszego Sakramentu.
- co roku ostatnią sobotę przed Wigilią Bożego Narodzenia Wspólnota organizuje pielgrzymkę do Częstochowy na nocne czuwanie przed naszą Matką i Królową na Jasnej Górze.
- członkowie Wspólnoty starają się też służyć pomocą przy różnych pracach na rzecz parafii i różnych osób potrzebujących wsparcia.
- od wielu lat systematycznie rozdawana jest przeczytana prasa katolicka na ulicach i targowiskach naszego miasta. Raz w roku jest ona dostarczana również więźniom za pośrednictwem ks. Kapelana
- członkowie Wspólnoty wspomagają także duchowo i materialnie misjonarzy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy są odważni i chcą razem z nami brać czynny udział w wierze.

Ruch Czystych Serc

"Błogosławieni czystego serca,
Albowiem oni Boga oglądać będą!"
(Mt 5,8)

Nie trzeba się specjalnie wysilać, aby iść drogą grzechu, która prowadzi do zguby. Wielu ludzi nią idzie, gdyż tak jest łatwiej i wygodniej. Natomiast droga wierności przykazaniom i Ewangelii, która prowadzi do szczęścia, jest "płynięciem pod prąd" i wymaga ciągłego zmagania się ze złem oraz wysiłku w przezwyciężaniu swoich słabości, grzechów, egoizmu, lenistwa i różnych pokus. W ten trud walki wpisana jest także sfera seksualności człowieka.

Aby ułatwić Ci to zadanie Pan Jezus zaprasza Cię do wspólnoty Ruchu Czystych Serc, abyś mógł stawać się człowiekiem czystego serca, wolnym i kochającym - czyli szczęśliwym.

Ruch Czystych Serc jest szkołą miłości, którą tworzy sam Chrystus. Zachowanie czystości przedmałżeńskiej, panowanie nad swoimi uczuciami i zmysłowością, wolność od wszelkich nałogów, a przede wszystkim pielęgnowanie relacji z Jezusem poprzez m.in. codzienną modlitwę, częstą Eucharystię i sakrament pojednania, oraz podjęcie konkretnej pracy nad sobą - to sprawdzona droga do prawdziwej, bo czystej miłości.

Ten najcenniejszy skarb, jakim jest czysta miłość może przyjąć i nim żyć na co dzień tylko człowiek czystego serca. Dlatego Jezus uświadamia nam, że prawdziwie szczęśliwi - czyli błogosławieni - są tylko ludzie czystego serca (por. Mt 5,8) ponieważ potrafią kochać Boga i bliźniego i tylko tacy mogą stawać się bezinteresownym darem. RCS to szansa, jaką daje Ci Jezus - szansa wstąpienia na drogę dojrzewania do czystej, bezinteresownej miłości.

RCS jest również "kliniką czystych serc", ponieważ tutaj Pan Jezus uzdrawia ze wszystkich, nawet po ludzku nieuleczalnych, duchowych zranień, zniewoleń i uzależnień. Stosowane jest tylko jedno lekarstwo, ale za to o 100% skuteczności. Jest nim miłość Jezusa Chrystusa. W tej "klinice" Pan Jezus przeprowadza kurację sakramentem pojednania, Eucharystią oraz modlitwą. Z wielką cierpliwością i troską leczy poranione przez ludzkie grzechy serca. Trzeba tylko zaufać Jezusowi i zdobyć się na codzienny trud życia wiarą. Tysiące ludzi pragnie skorzystać z tej szansy i decyduje się powierzyć swoje życie Jezusowi i poddać "kuracji" Jego Miłością.

Kto może przystąpić do Ruchu Czystych Serc? Każdy, kto pragnie uczyć się kochać czystą, bezinteresowną miłością. Jedynym wymogiem jest szczera gotowość wypełnienia wszystkich zobowiązań zawartych w Modlitwie Zawierzenia

Kiedy można przystąpić do RCS? W każdej chwili! Wystarczy pójść do spowiedzi, przyjąć Komunię świętą oraz odmówić Modlitwę Zawierzenia.

"Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo"
(Jan Paweł II)

Róże Różańcowe

Przedstawiciele wspólnoty różańcowej :

Opiekun : Ks.Proboszcz Edward Bogaczewicz
Prezes: pan Jokiel Józef, telefon 077/483-71-46
Wiceprezes : pani Mincewicz Maria, telefon 077/483-13-70
Skarbnik : pan Barth Karol, telefon 077/ 481-14-81

Historia powstania Róż Różańcowych w naszej parafii:

Nie mieliśmy jeszcze własnego kościoła, nie byliśmy jeszcze parafią, plac pod budo­wę kościoła został poświęcony 4 maja 1986 roku przez Ks.Biskupa Gerarda Kusza, zaś działalność duszpasterską przy Osiedlu Piastów zainaugurowano w prowizorycz­nej kaplicy w dniu 26 sierpnia 1986 roku. W rok później powstaje pierwszych 6 Róż Różańcowych a były to Róże żeńskie. W latach 1988-1997 powstały następne 6 Róże Różańcowe. Od 1 października 1993 roku jesteśmy już parafią pod wezwaniem Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W parafii jest obecnie 12 Róż Różańcowych, Róże 7 i 11 są to Róże męskie. Wspólnota Róż Różańcowych liczy blisko 240 osób modlących się różańcem i wypraszających potrzebne łaski Boże dla parafii, Kościoła lokalnego, w różnych potrzebach i dla siebie.

Cel wspólnoty różańcowej :

Każda osoba z Róży w codziennej, indywidualnej modlitwie różańcowej odmawia jeden dziesiątek różańca, rozważając chociażby krótko : daną, jedną z 20-tu tajemnic z życia Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi w intencjach każdorazowo podanych przez opiekuna Ks.Proboszcza Edwarda Bogaczewicza, podczas comiesięcznych wymianach tajemnic różańcowych.

Tajemnice Różańca Świętego :

 

Tajemnice Radosne : 1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.
2. Nawiedzenie świętej Elżbiety.
3. Narodzenie Jezusa.
4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni.
5. Znalezienie Jezusa w świątyni.
Tajemnice światła : 1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
2. Objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej.
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.
4. Przemienienie Jezusa na górze Tabor.
5. Ustanowienie Eucharystii.
Tajemnice bolesne : 1. Modlitwa Jezusa w Ogrójcu.
2. Biczowanie Jezusa.
3. Cierniem ukoronowanie.
4. Droga krzyżowa Jezusa.
5. Śmierć Jezusa na krzyżu.
Tajemnice chwalebne : 1. Zmartwychwstanie Jezusa.
2. Wniebowstąpienie.
3. Zesłanie Ducha Świętego.
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
5. Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi.

 

Msza Św. za Róże i wymiana tajemnic różańcowych :

Msza Św. w intencji Róż Różańcowych ich rodzin jest odprawiana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca ogodz. 15.00, a po niej następuje wymiana tajemnic, prowadzona przez opiekuna Ks,Prob.Edwarda Bogaczewicza lub jednego z księży wikarych. Wymianę tajemnic dokonuje się co miesiąc, każdy członek Róży odmawia daną tajemnicę również przez miesiąc czasu, a ponieważ w Róży jest 20 osób to w każdej Róży codziennie odmawiany jest cały różaniec.

Inne :

Wspólnota różańcowa posiada sztandar uroczyście poświęcony 22 października 1995 roku przez ówczesnego dziekana Ks. Jana Piechoczka ze Sławięcic.

Przewodnictwo Róż Różańcowych :

Przez cały rok Róże przewodniczą modlitwie różańcowej w tygodniu o godz.7.30, Prowadzą adoracje czwartkowe Najświętszego Sakramentu, prowadzą modlitwy w Ciemnicy i przy Bożym Grobie w Wielkim Tygodniu.

Święto Patronalne : Matki Boskiej Różańcowej - przypada 7 października.

Do nich też należy się zwracać we wszystkich sprawach dotyczących Róż Różańco­wych, przyjęcia itd.

Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy różańcowej :

Tą jedną dziesiątkę Różańca, codziennie, nie musisz odmawiać klęcząc w domu lub w kościele. Możesz ją odmówić - tak jak błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty -również wszędzie tam, gdzie jesteś, gdzie Cię prowadzą drogi Twoich codziennych obowiązków, w autobusie, w pociągu, na spacerze itd.

Niech twoja modlitwa różańcowa uświęca i opasuje wszystkie Twoje czyny, myśli i przez Maryję prowadzi Ciebie i Twoich bliskich do Jezusa.

Rada Parafialna

W wyniku głosowania na kandydatów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dniu
6 grudnia 2015 roku zostali wybrani:

1. Baranowska Zofia
2. Borecki Sławomir
3. Falasa Andrzej
4. Falba Beata
5. Ferdzyn Mieczysław
6. Hnaupek - Cała Hanna
7. Kubny Ernest
8. Kubny Mirela
9. Kwaśnicki Stanisław
10. Otoliński Dominik
11. Paćko Alekszandra
12. Rippel Anna
13. Ruzik Ryszard
14. Wójtowicz Paweł
15. Żymełka Robert

Lista osób z wyboru proboszcza do Parafialnej Rady Duszpasterskiej:

1. Bar Zbigniew
2. Hehn Zygmunt
3. Kucharski Tadeusz
4. Łempicki Karol
5. Małota Leszek
6. Niewadzisz Zdzisław
7. Seemann Bronisław

Zaprzysiężenie nowych członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej odbyło się dnia 20 grudnia podczas nieszporów o godz. 16.00

Przewodniczący Komisji Wyborczej

ks. Marcin Pilch

 


Zobacz dokumenty Rady Parafialnej:

SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ IV KADENCJI ZA ROK 2015 

SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ IV KADENCJI ZA ROK 2014 

SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ IV KADENCJI ZA ROK 2013 

SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ IV KADENCJI ZA ROK 2012 

SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ IV KADENCJI ZA ROK 2011

PRZEJDŹ DO: PROTOKÓŁ WYBORU RADY DUSZPASTERSKIEJ W 2015
  ZAKOŃCZENIE IV KADENCJI PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ
  PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA W DNIU 24.04.2012 R.
  PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA W DNIU 5.12.2011 R.
  PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA W DNIU 5.04.2011 R.
  PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA W DNIU 27.02.2011 R.
  PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA W DNIU 26.01.2011 R.
  ZAKOŃCZENIE III KADENCJI PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ
  SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ III KADENCJI ZA ROK 2010
  SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ III KADENCJI ZA ROK 2009
  SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ III KADENCJI ZA ROK 2008
  PROTOKÓŁ ZE SPOTKANIA RADY DUSZPASTERSKIEJ 07.05.2007
  SPRAWOZDANIE RADY PARAFIALNEJ III KADENCJI ZA ROK 2006
  RADA PARAFIALNA III KADENCJI
  DZIEŃ SKUPIENIA PARAFIALNYCH RAD DUSZPASTERSKICH W MIEDONI
  PROTOKÓŁ WYBORU RADY DUSZPASTERSKIEJ W GRUDNIU 2005

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Szafarzem może być mężczyzna głębokiej wiary, i nienagannej postawy powyżej 35 roku życia. Proboszcz parafii kieruje kandydata na "kurs przygotowawczy" do posługi, który odbywa się w Opolu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

 

W posługe wprowadza Biskup Opolski raz w roku 8 grudnia w katedrze opolskiej.

W Domu Parafialnym spotykają się okazjonalnie Szafarze z całej okolicy przyjeżdżając wraz z rodzinami.

 


Szafarze biorą udzial w rekolekcjach organizowanych poza Kędzierzynem.

Opiekunem grupy jest ks. Edward Bogaczewicz.

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców

 

 

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców jest stowarzyszeniem ogólnopolskim, zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie w 1989r.

Kędzierzyńskie Koło KSW ukonstytuowało się w 1995 r. i podlega pod Oddział Gliwicki.

Członkowie spotykają się w trzeci czwartek miesiąca w Domu Parafialnym. Jego działalność zaznacza się w następujących płaszczyznach:

- Formacja religijna Członkowie uczestniczą w dniach skupienia dla nauczycieli organizowanych przez Siostry Służebniczki w Leśnicy 3 razy do roku. Sesje formacyjne prowadzi br. Tadeusz Ruciński

- Przygotowanie oprawy liturgicznej w dniu święta Edukacji oraz zorganizowanie wykładu gościnnego dla nauczycieli.

- Przygotowywanie i prowadzenie Drogi Krzyżowej, Adoracji Najświętszego Sakramentu, Różańca.

- Formacja zawodowa
( pedagogiczna )

Przygotowywanie i prowadzenie przez poszczególnych członków doskonalenia zawodowego.

- Akcja na rzecz zaanfażowania się nauczycieli Stowarzyszenia w prowadzenie w szkole przedmiotu: "Przygotowanie do życia w rodzinie".

- Udział w ogólnopolskim proteście wobec projektu liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.

- Wsparcie nauczycieli realizujących stopień awansu zawodowego "nauczyciel dyplomowany".


Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców jest grupą otwartą. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby tworzyć wspólnotę z nami identyfikując się z celami statutowymi Stowarzyszenia.

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich

Początek silnej dziś organizacji dał "lubelski lipiec" 1980r.Wtedy kolejarze pierwsi i po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powiedzieli "Nie". Od 1985 w Lublinie działa Duszpasterstwo Kolejarzy. Od tego czasu kolejarze w różny sposób włączają się do tworzenia nowej wspólnoty. 18.lutego 1985r. Konferencja Episkopatu Polski powołała na Krajowego Duszpasterza Kolejarzy Ks. Eugeniusza Zarębińskiego z Lublina, który do dziś kieruje Stowarzyszeniem.

 

Jesienią 1995r.Konferencja Episkopatu Polski Erygowała Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. W Konstancinie Jeziornej pod Warszawą utworzony zostaje Ośrodek Animacji Stowarzyszenia, a Krajowym Animatorem mianowany zostaje Ks. Ryszard Marciniak, kolejarz z wykształcenia.

 

Na ogólnopolskim Forum Zarządów Kół zorganizowanym w dniach 11-12 05 1996r.w Konstancinie Jeziornej, wybrany zostaje Zarząd Główny i rozpoczyna się mozolna budowa struktur stowarzyszenia na terenie całej polskiej sieci kolejowej. Jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają nowe koła. Tak spełniły się słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 09.czerwca l987r. w Lublinie "Kolejarze nie dajcie się dzielić bądźcie zjednoczeni". Kolejarze nie tylko nie dali się podzielić ale jeszcze bardziej się zjednoczyli. Praca formacyjna zaowocowała licznymi spotkaniami i to nie tylko w miejscach pracy, czy miejscach zamieszkania ale również spotkaniami ogólnopolskimi. Dwudziestego szóstego listopada l995r.w ramach obchodów uroczystości Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, (jeszcze wtedy nieśmiało obchodzonej), w naszej nowo tworzonej wspólnocie parafialnej poświęcony zostaje sztandar. Poświęcenie ma miejsce w czasie uroczystej Mszy św. której przewodniczy diecezjalny duszpasterz kolejarzy Ks. Franciszek Drenda z Kluczborka.

                                          

Koło Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich powstaje 14.02.1996r.

 

Wtedy to wybrano pierwszy Zarząd Koła, a jego prezesem został Tadeusz Fleszer -dyżurny ruchu stacji Kędzierzyn - Koźle. Od tego czasu kolejarze naszej parafii i parafii z Osiedla Pogorzelec aktywnie uczestniczą w tworzeniu nowo powstałego stowarzyszenia. Sukcesywnie przybywa nam członków, dziś koło skupia 53 kolejarzy i sympatyków. Duszpasterzem koła jest Proboszcz naszej parafii ks. Edward Bogaczewicz, choć przez krótki okres był nim wikary Ks. Andrzej Plaskowski - absolwent technikum kolejowego w Gliwicach. Członkowie koła spotykają się raz w miesiącu (z wyjątkiem lipca i sierpnia) na spotkaniach formacyjnych, które odbywają się w Domu Parafialnym.Delegacje naszego koła uczestniczą w Ogólnopolskich Spotkaniach Formacyjnych organizowanych w kołach KSKP w różnych miejscach Polski. Spotkania te rozpoczynają się w piątek wieczorem i kończą w niedzielę obiadem. Sami byliśmy organizatorem takich spotkań w dniach 07-09.12.2001r. i 8 -10. 06. 2007r. W pierwszym spotkaniu udział wziął Ordynariusz Diecezji Opolskiej ks. Arcybiskup Alfons Nossol, w drugim ks. Biskup Paweł Stobrawa.                                                                      

Działalność naszego koła nie ogranicza się tylko do takich spotkań. Z inicjatywy naszego koła zrodziły się plany budowy kapliczki Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej na peronie II dworca PKP w Kędzierzynie Koźlu. 14 października 2000r.-w ramach obchodów Milenium jej poświęcenia dokonał Ks. Ryszard Marciniak Krajowy Moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.                                                                                         

 

W 10- tą rocznicę budowy kapliczki przeprowadziliśmy jej renowacją i wtedy zrodził się pomysł aby dla upamiętnienia jej powstania odmawiać tam raz w roku różaniec.                  

 

Co roku organizujemy autokarowe pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych na terenie całej Polski a bywa też, że wyjeżdżamy za granicę( w 2005r.Czechy- Praga, w 2010r.Litwa- Wilno, Kowno, Troki, w 2012r.Słowacja-Lewocza.Corocznie uczestniczymy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy na Jasną Górę.                                                                                                                                                                                                                              

Diecezjalnym duszpasterzem kolejarzy od 2012r. jest ks. Hubert Czernia z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. 

                                                                                                                     

Prezesem Koła od 2000 do 2009r.był Józef Pryszcz emerytowany maszynista Zakładu Taboru w Kędzierzynie Koźlu, a obecnie jest Zbigniew Bar emerytowany z-ca naczelnika stacji Kędzierzyn Koźle.                                                                                                                         

W kole panuje serdeczna atmosfera, wszyscy chętnie pracują podejmując trud organizacji różnych bieżących zadań.

 

Prezes koła KSKP Zbigniew Bar

III Zakon Franciszkański

Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Parafii pw. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie Koźlu powstała w roku 1997 założona przez brata Konrada Kempa.

 

Wchodzi w skład Regionu Gliwicko Opolskiego , którego przełożonym jest brat Adam Smoleń z Gliwic. Asystentem regionalnym z ramienia I Zakonu tzw. Opiekunem jest O. Justyn Przybyła z Prudnika, natomiast asystentem krajowym O.F.M. jest O. Bolesław Kanach OFM Kap. Wspólnota zrzesza aktualnie 26 członków w tym 12 profesów czyli braci mniejszych i sióstr / fratres minores/ po ślubach wieczystych. Pozostali bracia i siostry odbywają postulat lub są w nowicjacie. Jest to tzw. III Zakon Św. Franciszka z Asyżu w pełni zakon nie klauzurowy oparty na regule Św. Franciszka i posiadający akt erekcyjny i swoją Konstytucję. Oprócz III Zakonu dla ludzi Świeckich funkcjonują I Zakon dla mężczyzn i II Zakon dla kobiet tzw. Klaryski. Czciciele Św. Franciszka z Asyżu zrzeszeni we Franciszkańskim Zakonie Świeckich czyli III Zakonie zwani także tercjarzami na terenie Parafii skupieni są we wspólnocie modlitewnej posiadającej swój Zarząd wybierany na Kapitule na okres trzech lat. Aktualnie Przełożonym wspólnoty jest brat Konrad Kempa , zastępcą jest siostra Lucyna Niewadzisz a Sekretarzem i zarazem skarbnikiem jest brat Karol Barth.

Tercjarze uczestniczą aktywnie w życiu Parafii. W każdej uroczystości, nabożeństwie, odpuście i rocznicach są widoczni, mimo iż nie posiadają jeszcze swojego sztandaru. Spotykają się regularnie na comiesięcznych modlitwach w każdą drugą niedzielę miesiąca. Wspólnota posiada swój modlitewnik "Pokój i dobro" z którego chętnie korzysta na swoich modlitwach. Tercjarze chętnie uczestniczą w spotkaniach na szczeblu Regionu i kraju między innymi w obchodach Kalwaryjskich na Górze Św Anny, Odpuście Porcjunkuli w Prudniku Lesie, czuwaniu nocnym w Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie, Rekolekcjach i Dniach Duchowości Franciszkańskich, które z reguły odbywają się na Górze Św Anny, ogólnopolskiej pielgrzymce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Częstochowie oraz w Kapitułach F.Z.Ś. Wielu członków F.Z.Ś. wchodzi w skład Rady Duszpasterskiej, Żywego Różańca , Wspólnot Krwi Chrystusa czy Rodziny Karmelitańskiej. Są też aktywnymi Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Św, i aktywnie uczestniczą w czasie Eucharystii.

Pozdrowieniem każdego członka wspólnoty i braci i sióstr od pokuty wszystkich trzech zakonów jest "Pokój i dobro".

Konrad Kempa

Młodzież Rodziny Franciszkańskiej

Młodzież chcąca się spotykać w naszych salkach z Ojcami Franciszkanami zapraszana jest w każdy czwartek na godz. 18:30.

Są to radosne spotkania zbliżające do Pana Jezusa, jest to czas na rozmowy, dyskusje, na wesołą zabawę...

Wszystko w duchu Świętego Franciszka.

Przyjdź! Zapraszamy młodzież gimnazjalną i starszą!

Spotkania odbywają się w Bibliotece. Wejście od strony Policji.

 

 

Uroczystość Najświętszej Trójcy
2019.06.16

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"