Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Msza Święta w intencji Ojczyzny

Spotykaliśmy się na uroczystej Mszy Świętej w naszym kościele parafialnym w sobotę 11 listopada o godzinie 10:00, aby utrwalać pamięć historyczną, aby umacniając się w wierze odnajdywać wartości, których podwaliną jest niepodległa Ojczyzna.

Poniżej możemy wsłuchać się w całość Mszy Świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny o godzinie 10:00.

Przy tej okazji sięgnijmy do słów Jana Pawła II:
„Ojczyzna, słowo, które wiąże się nierozerwalnie z pojęciem i rzeczywistością ojca. Jest to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po Ojcach. Ojczyzna jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę narodu. Zatem w obrębie pojęcia „ojczyzna” zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co materialne. Mówiąc o duchowości i analizując pojęcie ojczyzny trzeba nawiązać do Boga, który jest „Ojcem”. On to ofiarował ludzkości dziedzictwo ojczyzn i kultur. Ojczyzna jako ojcowizna jest zatem z Boga, ale równocześnie ze świata.”
W tak głębokiej współzależności tego co ziemskie z tym co mamy od Boga możemy w pełni docenić znaczenie niepodległości, możemy wznieść się ponad podziały aby w dniu upamiętniającym dzień powrotu do swobody politycznej, kulturowej, duchowej wywodzącej się ze znamienitej tradycji opartej na wierze w Boga, na szacunku dla Matki Bożej, do budowania postaw pozwalających szanować wszelkie kultury, które rozsiane po Polsce pomnażały z biegiem lat pozytywny dorobek kulturowy, duchowy i materialny. Ojczyzna jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę narodu. Zatem w obrębie pojęcia „ojczyzna” zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co materialne. Mówiąc o duchowości i analizując pojęcie ojczyzny trzeba nawiązać do Boga, który jest „Ojcem”. On to ofiarował ludzkości dziedzictwo ojczyzn i kultur. Ojczyzna jako ojcowizna jest zatem z Boga, ale równocześnie ze świata.

zdjęcia: Daniel Kubny

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

XXIX Niedziela Zwykła
2018.10.21 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"