Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Bractwo Szkaplerza Świętego

Zarząd grupy:
Halina Kapka,
Władysława Karp,
Maria Banach,
Danuta Drajewicz

Opiekun grupy:
ks. Edward Bogaczewicz

Bractwo Szkaplerza Zakonu Karmelitów Bosych jest zrzeszeniem wiernych, którzy dążą do doskonałej miłości w świecie zgodnie z duchem zakonu Karmelitańskim, uczestniczą w jego życiu i mają udział w jego łaskach duchowych przez wewnętrzne zjednoczenie z Maryją w myślach, pragnieniach i czynach.

Do Bractwa należą osoby, które otrzymały bierzmowanie, noszą szkaplerz poświęcony i nałożony przez kapłana zgodnie z obrzędem zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską. Każdy kandydat do Bractwa składa deklarację, otrzymuja legitymacje i zostaje wpisany do Księgi Bractwa

Osoby należące do Bractwa noszą z pobożności Szkaplerz Św. - szata złożona z dwóch płatków sukna ( lub medalik szkaplerza ) według swojej możliwości. Powinne prowadzić chrześcijańskie życie, a zwłaszcza wzorować się na życiu Najświętszej Maryi Panny i naśladować jej cnoty.

Kościół Święty przekazał wiernym dar Szkaplerza Karmelitańskiego, obdarzając go pewnymi "przywilejami":

a) przywilej sobotni, czyli obietnica Matki Bożej potwierdzona przez Stolicę Apostolską wybawienia z czyśca rychło, tj. w pierwszą sobotę po śmierci tych, którzy pobożnie nosili szkaplerz, zachowali czystość w/g stanu i odmawiali naznaczoną przez kapłana modlitwę,
b) noszący Szkaplerz Św. mają możliwość uzyskać odpust zupełny dla siebie lub zmarłych co następuje w dni:
  - w dzień wpisania do Bractwa
- 16 maja - Wspomnienie Św. Szymona Słocka
- 16 lipca - Uroczystość NMP z Góry Karmel
- 20 lipca - Święto św. Eliasza
- 1 października - Święto św. Teresy od Dzięciątka Jezus
- 14 listopada - Święto wszystkich ąwiętych Karmelu
- 14 grudnia - Uroczystość św. Jana od Krzyża

Bractwo nasze przynależy do Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych z Siedzibą w Czernej przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Grupę Szkaplerzną w naszej Wspólnocie założyła w 1987 r. pani Kazimiera Bielańska, natomiast Bractwo zostało zawiązane przez ojca Karmelitę Mieczysława Woźniczkę w 1991 r., a erygowane dekretem przełożonego generalnego Karmelitów Bosych w Rzymie w roku 2002.

Od 1998 Bractwo nasze posiada Chorągiew poświęconą przez ojca Karmelitę Dawida Ulmana.

Obecnie liczy 70 członków,a prowincjonalnym animatorem Rodziny Szkaplerznej w Czernej jest o. Paweł Ferko

W roku 2003 powołano 4 osobowy Zarząd Bractwa w składzie: Halina Kapka, Władysława Karp, Maria Banach, Danuta Drajewicz. Zarząd zajmuje się dokumentacją taką jak: rejestr członków, wypisuje legitymacje przynależności, wypisuje ważne wydarzenia z życia naszego Bractwa do kroniki, dba o gablotkę umieszczając ważne informacje, organizuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych: Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Niepokalanów, Licheń, Czerna, Turza Śląska, do której pielgrzymujemy co miesiąc od 15 lat na nocne czuwania "Noc Modlitwy i Pokuty".

Bractwo brało udział we wszystkich Ogólnopolskich Spotkaniach Rodzin Szkaplerznych, wypraszając wiele łask w różnych intencjach: o powołania kapłańskie i misyjne, o święte rodziny, za chorych, cierpiących, za całe duchowieństwo, za dzieci i młodzież oraz pokój na świecie.

Grupa nasza uczestniczyła również w nocnych czuwaniach w drugą sobotę maja w Czernej w intencji Ojca Św. Jana Pawła II.

W pierwszy czwartek miesiąca Bractwo prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu przed wieczorną Mszą św. w intencji Ojca Św., kapłanów, całej parafii i naszych rodzin.

W ciągu roku odmawiamy w kościele nowenny do naszych patronów:
- w marcu do św. Józefa
- w lipcu do M. B. Szkaplerznej
- w październiku bierzemy udział w modlitwie różańcowej
- w listopadzie do św Rafała Kalinowskiego
W święta naszych patronów odprawiana jest Msza św. w intencji Bractwa Szkaplerznego i kapłanów.

Spotkania odbywają się w trzecią środę każdego miesiąca o godzinie 17:00 w Domu Parafialnym, na których to staramy się zgłębiać program formacyjny przysłany przez ojca karmelitę. Konferencje prowadzi pani Halina Kapka.

W miesiącu kwietniu 2006 roku Bractwo będzie obchodziło 15 lecie swego istnienia, pragniemy w tym roku zaprosić ojca karmelitę Pawła Ferko opiekuna Rodzin Szkaplerznych do naszej parafii. W rocznicę 400-lecia przybycia Karmelitów Bosych do Polski, 15-lecia powstania grupy modlitewnej i 20-lecia Wspólnoty parafialnej za zgodą ojców Karmelitów i naszego opiekuna ks. Edwarda, który włożył dużo serca, aby Obraz Matki Boskiej Szkaplerznej nawiedził rodziny w naszej parafii.

Zarząd Bractwa serdecznie dziękuje proboszczowi ks. Edwardowi opiekunowi grupy za wspaniałą współpracę, pomoc w organizacji pielgrzymek, uroczystości szkaplerznych, spotkań opłatkowych oraz opiekę duchową. Bóg zapłać!!!

Zapraszamy w nasze szeregi by z odwagą apostołować dla Jezusa i Maryi.

Halina Kapka

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat