Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W pięknej i uroczystej atmosferze świętowaliśmy rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci, ubrane w odświętne stroje, z radością i skupieniem uczestniczyły we Mszy Świętej, dziękując za dar Eucharystii i wspominając swoje pierwsze pełne spotkanie z Jezusem. Po uroczystości nie zabrakło także chwili na pamiątkowe zdjęcie wszystkich dzieci, które na zawsze zatrzymają te wyjątkowe chwile. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i chcieli wspólnie świętować to wydarzenie. Poniżej można wsłuchać się w słowa kazania ks. Pawła skierowane do dzieci obchodzących swoją rocznicę podczas Mszy Świętej o godzinie 13:30.

Czytaj więcej...

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta to uroczyste wydarzenie w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przystępuje do sakramentu Eucharystii. W tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 i nr 19 z klas trzecich, formalnie przyłącza się do wspólnoty Kościoła, umacniając wiarę. Przygotowanie do tego ważnego wydarzenia obejmuje zarówno przygotowanie dziecka na poziomie religijnym, jak i organizację uroczystości samej Mszy Świętej, kiedy to dzieci po raz pierwszy przyjmą Ciało Chrystusa do swego serca. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej powinno być dla całej rodziny okazją do przeżywania wiary i głębokiego zjednoczenia, czego z całego serca życzymy. Wszystkim dzieciom życzymy również, aby ten dzień był początkiem pięknej drogi wiary, pełnej radości i miłości. Niech Pan Bóg prowadzi was przez życie i obdarza licznymi łaskami. Poniżej można wsłuchać się w słowa wypowiedziane podczas kazania na Mszach Świętych, które miały miejsce 26 kwietnia o godz. 10:00 SP nr 9 oraz o godz 12:30 SP nr 19.

kazanie ks. Pawła dla dzieci komunijnych ze Szkoły Podstawowej nr 9

kazanie ks. Michała dla dzieci komunijnych ze Szkoły Podstawowej nr 19

Czytaj więcej...

Konwent - spotkanie księży naszego dekanatu po świętach Wielkanocnych

Tradycyjnie, po świętach Wielkanocnych odbyło się spotkanie księży naszego dekanatu, zwane potocznie „Emaus” lub „Konwentem”. Była to okazja do wspólnej modlitwy, rozmowy oraz dzielenia się doświadczeniami duszpasterskimi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem dziekana o. Krzysztofa Jurewicz OMI. W homilii ks. Krzysztof Dziubek zwrócił uwagę na znaczenie wspólnoty kapłańskiej oraz potrzebę wzajemnego wsparcia w posłudze. Po Eucharystii odbyła się część wspólnotowa. Przy wspólnym stole księża mieli okazję do nieformalnych rozmów, wymiany doświadczeń duszpasterskich oraz omówienia bieżących spraw dekanatu. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej sprawowanej przez księży naszego dekanatu.

Czytaj więcej...

Zmarł papież Franciszek

papiezDziś rano zmarł Papież Franciszek. Pontyfikat 266. papieża trwał 12 lat. Franciszek od 13 marca był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru miał 76 lat. Wcześniej przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Do 2011 przed dwie trzyletnie kadencje był przewodniczącym episkopatu swego kraju. Był pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Również jako pierwszy przybrał imię Franciszek.

WIĘCEJ NA GOSC.PL

Triduum Paschalne - Rezurekcja

Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. Liturgia rezurekcyjna przypomina, że śmierć nie jest końcem, tylko początkiem nowego życia, a zmartwychwstanie Chrystusa to dowód Bożej miłości. Kiedy światło poranka rozjaśnia mrok Wielkiej Nocy, śpiew procesji rezurekcyjnej obudzi dzień Zmartwychwstania. Ta uroczysta procesja jest publicznym uzewnętrznieniem się Kościoła, który żyje z Tajemnicy Zmartwychwstania sprawowanej w Sakramentach.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne - Wigilia Paschalna

Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Przeżywamy centralne wydarzenie naszej wiary – zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia paschalna składa się z czterech części. Żadnej z nich nie można pominąć ani zastąpić. Każdy symbol ma swoje teologiczne i historyczne uzasadnienie. W liturgii wigilii paschalnej wyraża się wszystko, co najważniejsze w naszej wierze. Liturgia słowa, gesty, symbole, modlitwy – wszystkie te elementy wyrażają w sposób pełny kluczowe duchowe i teologiczne przesłanie Kościoła. Kto w skupieniu przeżyje tę liturgię, ten z pewnością odkryje, jak wielkie bogactwo formy i treści się za nią kryje. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej w Wigilię Paschalną.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne - Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. W tym dniu nawiedzamy Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Ten dzień nie można sprowadzić tylko do wizyty w kościele w celu poświęcenia pokarmów, ale powinien być okazją do osobistej modlitwy przed grobem Zbawiciela.

W Wielką Sobotę tradycyjnie błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Błogosławieństwo pokarmów odbywało się co pół godziny od 11:00 do godz.14:30. Przed błogosławieństwem pokarmów Parafialny Zespół CARITAS przyjmował dary spożywcze, które zostały przekazane dla potrzebujących rodzin, za które składamy wyrazy wdzięczności. Zrobiono 130 paczek, w sumie pomoc otrzymało 270 osób. O godz.15.15 ksiądz Greckokatolicki Mateusz Demeniuk, który przyjechał z Opola, błogosławił pokarmy i poprowadził nabożeństwo poświęcenia pokarmów dla wiernych obrządków wschodnich.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża, który rozpoczęliśmy od Ciemnych Jutrzni, czyli od modlitwy brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treśc. To czas adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy, czas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a kulminacyjnym momentem tego dnia jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Ks. Paweł stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż pozostał w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Ostatnią, znaną głównie w Polsce, częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Liturgii.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, rozpoczynający Triduum Paschalne, w kościołach katolickich odprawia się Msze Wieczerzy Pańskiej, a następnie Najświętszy Sakrament przenosi się do ciemnicy. Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 17 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej w Wielki Czwartek.

Czytaj więcej...

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA
27.04.2025


ogloszenia intencje



katechumenat



 [aktualizacja: 18.02.2025]
Na pierwsze półrocze 2025



2024 kamilek