Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła - drugi dzień odpustu

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, a w naszej parafii jest to również dzień odpustowy. Dzień ten został wybrany na święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności publicznej Kościoła. "Kościół zwraca uwagę na Matkę Boża jako Matkę Kościoła. Matka Kościoła w tym sensie, że o to wypełnia się w szczególny sposób testament Jej Syna z krzyża, kiedy zwracają się do św. Jana Apostoła wskazuje na swoją matkę i ją poleca jako matkę jego." ( sł. bp Józefa Wróbel ).

Uroczysta Msza Święta o godzinie 18:00, była poprzedzona nieszporami Maryjnymi z udziałem naszego chóru parafialnego, który również ubogacał śpiewem Eucharystię sprawowaną przez ks. Damiana wraz z ks. Michałem, ks. Pawłem, ks. Józefem oraz ks. Robertem. Poniżej możemy wsłuchać się we fragmenty z tej Mszy Świętej.

Czytaj więcej...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - pierwszy dzień odpustowy

Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli pierwszy dzień święta patronalnego naszej parafii. W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom. Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy.  Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty sumy odpustowej, która była poprzedzona uroczystą procesją, dziękując Bogu za dar świątyni, w której możemy się modlić.

Czytaj więcej...

Czuwanie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 18 maja 2024 r. o godz. 19.30, rozpoczęło się modlitewne czuwanie wprowadzające nas w czas odpustu parafialnego. Śpiewy i teksty pomiędzy nimi, wprowadziły nas w atmosferę apostolskiego oczekiwania na Ducha Świętego, a także prowadziły do większej świadomości darów Ducha Świętego. Samo modlitewne czuwanie prowadzone przez ks. Pawła, wspomagane przez ks. Michała oraz animowane przez zespół Marcam, pełne było uwielbienia i prośby, aby cud pięćdziesiątnicy dokonywał się także w naszym parafialnym wieczerniku.

Czytaj więcej...

Peregrynacja relikwii błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej

Dzisiaj relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej są w naszym kościele i z tej okazji o godz.15:00 odprawiona została msza święta w intencji pielęgniarek i lekarzy, a o godz. 16:00 mogliśmy uczestniczyć w okolicznościowym nabożeństwie z uczczeniem relikwii. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty nabożeństwa.

Czytaj więcej...

Odezwa Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi

Dziś w liturgii słowa uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego wybrzmiewa nakaz misyjny Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. W szczególny sposób zobowiązani są do jego realizacji, jak u początku Apostołowie, tak przez kolejne wieki pasterze Kościoła. W naszej diecezji już w najbliższą sobotę 18 maja br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, to zadanie podejmie trzech diakonów, alumnów Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ CAŁĄ ODEZWĘ BISKUPA OPOLSKIEGO
W ZWIĄZKU Z TEGOROCZNYMI ŚWIĘCENIAMI KAPŁAŃSKIMI

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

ochronazycia 2024Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

Czytaj więcej...

45. rocznica kapłańska ks. Proboszcza i 16. rocznica ks. Roberta

W poniedziałek 6 maja w naszym kościele odbyła się piękna uroczystość. Ksiądz Proboszcz Edward Bogaczewicz wspólnie wraz z ks. Robertem, ks. Stanisławem, ks. Damianem oraz ks. Michałem celebrowali Mszę Świętą, którą uczcili 45-tą rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza, 16-tą rocznicę ks. Roberta, a także 42-gą rocznicę święceń ks. Stanisława - brata od ks. Proboszcza. Podczas tej Mszy Świętej mocno został podkreślony aspekt nowych powołań, których brakuje wśród młodego pokolenia decydującego o dalszym losie swojego życia. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej, w tym kazania ks. Roberta oraz życzeń składanych jubilatom.

Czytaj więcej...

Koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętęj z Pińczyc

Dzisiaj w ramach uczczenia 45-tej rocznicy kapłaństwa ks. Proboszcza została zaproszona Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Pińczycach. Zagrała utwory podczas Mszy Świętej o godz. 15:00 oraz o godz. 16:15 zagrała piękny koncert, który rozpoczął obchody rocznicowe ks. Proboszcza oraz ks. Roberta, który obchodzi 16 rocznicę święceń kapłańskich. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty tego koncertu.

Czytaj więcej...

Msza Święta w intencji Ojczyzny w uroczystość Maryi Królowej Polski

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i jednocześnie w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Eucharystii o godzinie 10:00 za Ojczyznę przewodniczył koncelebrze ks.Paweł, wraz z ks. Proboszczem oraz ks. Michałem. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty z tej Mszy Świętej, a w szczególności kazanie wygłoszone przez ks. Pawła.

Czytaj więcej...

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W piątą niedzielę wielkanocną nasi czwartoklasiści razem świętowali dzień, kiedy po raz pierwszy przyjęli Pana Jezusa do swego serca. O godz. 13:30 specjalnie dla nich była sprawowana Msza Święta, na której w kazaniu ks. Paweł podkreślił potrzebę pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej poprzez przyjęcie Komunii. Między innymi te słowa możemy jeszcze raz wysłuchać w poniższym nagraniu. Otoczmy wszystkich obchodzących tę rocznicę naszą modlitwą, żeby trwali przy Panu Jezusie i pamiętali, że zawsze na nich czeka.

Czytaj więcej...

ZESŁANIE DUCHA ŚWIETEGO
19.05.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat