Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Tydzień Miłosierdzia

2024 milosierdzieBóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na przypadającą 7 kwietnia Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest świętem patronalnym Caritas i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. W tym roku obchodom Tygodnia Miłosierdzia towarzyszyć będą słowa: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał”. W poniższym linku można przeczytać rozważania na każdy dzień Tygodnia Miłosierdzia.

80 TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA - ROZWAŻANIA

Rezurekcja

Rezurekcja najczęściej kojarzy się ze Mszą świętą. Rzeczywiście jest ona jej nieodłącznym elementem, jednak sama rezurekcja jest procesją, która odbywa się w Wielkanoc. Ma być uroczystym ogłoszeniem, że Chrystus zmartwychwstał. Rezurekcja to wyjątkowy czas. To moment, gdy przy dźwięku radosnego śpiewu Alleluja idzie się w niezwykłym przemarszu, dając tym samym świadectwo swojej wiary. Cały Kościół ogłasza wówczas światu, że Jezus zmartwychwstał. Dla wielu osób jest to symbol nadziei i odrodzenia, przypominający, że nawet w najcięższych chwilach życia istnieje potencjał na nowe życie i nowe początki. Jest to czas refleksji nad wartościami duchowymi, przebaczeniem i możliwością osobistej przemiany. 

Czytaj więcej...

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym, która dzisiaj rozpoczęła się tradycyjnymi Ciemnymi Jutrzniami. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Posłuchaj kazania wygłoszonego w Wigilię Paschalną przez ks. Michała oraz utworu wykonanego przez nasz chór Sursum Corda

Czytaj więcej...

Wielki Piątek

Drugi etap Świętego Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, to celebracja zbawczej śmierci Chrystusa. W tym to dniu „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” (1 Kor 5, 7). Ten dzień rozpoczęliśmy od śpiewów Jutrzni, czyli modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści.  W ciągu dnia mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która w tym dniu ma swój szczególny wymiar. Kulminacją tego dnia jest Liturgia na cześć Męki Pańskiej.

Posłuchaj opisu Męka Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana oraz homilii ks. Roberta

Czytaj więcej...

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek znaczony jest dwoma ważnymi wydarzeniami: przedpołudniową Eucharystią, w czasie której dokonuje się poświęcenia olejów świętych, oraz wieczorną Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Rano w kościołach katedralnych biskupi wraz ze swoimi kapłanami sprawują Mszę Krzyżma. Podczas tej uroczystej koncelebry biskup święci olej chorych i olej krzyżma, które później zostaną rozesłane do wszystkich parafii w diecezji, aby były używane przy sprawowaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.

Posłuchaj  słów homilii wygłoszonej przez ks. Pawła podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej oraz życzeń dla kapłanów

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki Tydzień, w którym Kościół obchodzi pamiątkę Męki Chrystusa od chwili jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy. Liturgia tego dnia ukazuje związek pomiędzy uniżeniem męki i śmierci Jezusa oraz chwałą jego zmartwychwstania.

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami dotyczącego tego szczególnego czasu, a przede wszystkim pamiętajmy, że Triduum Paschalne to nie tylko zmartwychwstanie Jezusa, dlatego niech nie zabraknie nas na wszystkich elementach tej jednej trzydniowej uroczystości. Szczegółowe informacje przybliża nam infomator, do którego zachęcamy zajrzeć - kliknij tutaj.

Czytaj więcej...

Prace remontowe izolacji dachu

Zakończyły się prace dekarskie uszczelniające strukturę poszycia dachowego. Za wszelkie wsparcie finansowe dziękujemy. Poniżej można zobaczyć kilka zdjęć z realizacji naprawy izolacji dachu wykonanych przez ks. Michała.

Czytaj więcej...

Czuwanie wielkopostne z modlitwą o pokój

Pokój na świecie, a także pokój w naszym otoczeniu i życiu codziennym wydaje się być coraz bardziej zagrożoną rzeczywistością, dlatego wieczorem 16 marca modliliśmy się w intencji pokoju. "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam" - te słowa Pana Jezusa towarzyszyły nam w czasie czuwania, kiedy mogliśmy adorować Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oraz śpiewać na cześć Pana. Wspólna modlitwa przepełniona była powagą oraz obrazami z różnych stron świata, które wołają o pomoc... miejsc, w których bezbronni ludzie cierpią w powodu wojny, konfliktów oraz waśni. Módlmy się zatem ciągle, abyśmy wprowadzali w życie codzienne, a przez to światową rzeczywistość, pokój, który ofiarował nam Jezus jako dar i zadanie.

Czytaj więcej...

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA
07.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat