Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

III Zakon Franciszkański

Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Parafii pw. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie Koźlu powstała w roku 1997 założona przez brata Konrada Kempa.

 

Wchodzi w skład Regionu Gliwicko Opolskiego , którego przełożonym jest brat Adam Smoleń z Gliwic. Asystentem regionalnym z ramienia I Zakonu tzw. Opiekunem jest O. Justyn Przybyła z Prudnika, natomiast asystentem krajowym O.F.M. jest O. Bolesław Kanach OFM Kap. Wspólnota zrzesza aktualnie 26 członków w tym 12 profesów czyli braci mniejszych i sióstr / fratres minores/ po ślubach wieczystych. Pozostali bracia i siostry odbywają postulat lub są w nowicjacie. Jest to tzw. III Zakon Św. Franciszka z Asyżu w pełni zakon nie klauzurowy oparty na regule Św. Franciszka i posiadający akt erekcyjny i swoją Konstytucję. Oprócz III Zakonu dla ludzi Świeckich funkcjonują I Zakon dla mężczyzn i II Zakon dla kobiet tzw. Klaryski. Czciciele Św. Franciszka z Asyżu zrzeszeni we Franciszkańskim Zakonie Świeckich czyli III Zakonie zwani także tercjarzami na terenie Parafii skupieni są we wspólnocie modlitewnej posiadającej swój Zarząd wybierany na Kapitule na okres trzech lat. Aktualnie Przełożonym wspólnoty jest brat Konrad Kempa , zastępcą jest siostra Lucyna Niewadzisz a Sekretarzem i zarazem skarbnikiem jest brat Karol Barth.

Tercjarze uczestniczą aktywnie w życiu Parafii. W każdej uroczystości, nabożeństwie, odpuście i rocznicach są widoczni, mimo iż nie posiadają jeszcze swojego sztandaru. Spotykają się regularnie na comiesięcznych modlitwach w każdą drugą niedzielę miesiąca. Wspólnota posiada swój modlitewnik "Pokój i dobro" z którego chętnie korzysta na swoich modlitwach. Tercjarze chętnie uczestniczą w spotkaniach na szczeblu Regionu i kraju między innymi w obchodach Kalwaryjskich na Górze Św Anny, Odpuście Porcjunkuli w Prudniku Lesie, czuwaniu nocnym w Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie, Rekolekcjach i Dniach Duchowości Franciszkańskich, które z reguły odbywają się na Górze Św Anny, ogólnopolskiej pielgrzymce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Częstochowie oraz w Kapitułach F.Z.Ś. Wielu członków F.Z.Ś. wchodzi w skład Rady Duszpasterskiej, Żywego Różańca , Wspólnot Krwi Chrystusa czy Rodziny Karmelitańskiej. Są też aktywnymi Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Św, i aktywnie uczestniczą w czasie Eucharystii.

Pozdrowieniem każdego członka wspólnoty i braci i sióstr od pokuty wszystkich trzech zakonów jest "Pokój i dobro".

Konrad Kempa

X NIEDZIELA ZWYKŁA
09.06.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat