Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich

Początek silnej dziś organizacji dał "lubelski lipiec" 1980r.Wtedy kolejarze pierwsi i po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej powiedzieli "Nie". Od 1985 w Lublinie działa Duszpasterstwo Kolejarzy. Od tego czasu kolejarze w różny sposób włączają się do tworzenia nowej wspólnoty. 18.lutego 1985r. Konferencja Episkopatu Polski powołała na Krajowego Duszpasterza Kolejarzy Ks. Eugeniusza Zarębińskiego z Lublina, który do dziś kieruje Stowarzyszeniem.

Jesienią 1995r.Konferencja Episkopatu Polski Erygowała Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. W Konstancinie Jeziornej pod Warszawą utworzony zostaje Ośrodek Animacji Stowarzyszenia, a Krajowym Animatorem mianowany zostaje Ks. Ryszard Marciniak, kolejarz z wykształcenia.

Na ogólnopolskim Forum Zarządów Kół zorganizowanym w dniach 11-12 05 1996r.w Konstancinie Jeziornej, wybrany zostaje Zarząd Główny i rozpoczyna się mozolna budowa struktur stowarzyszenia na terenie całej polskiej sieci kolejowej. Jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają nowe koła. Tak spełniły się słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 09.czerwca l987r. w Lublinie "Kolejarze nie dajcie się dzielić bądźcie zjednoczeni". Kolejarze nie tylko nie dali się podzielić ale jeszcze bardziej się zjednoczyli. Praca formacyjna zaowocowała licznymi spotkaniami i to nie tylko w miejscach pracy, czy miejscach zamieszkania ale również spotkaniami ogólnopolskimi. Dwudziestego szóstego listopada l995r.w ramach obchodów uroczystości Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, (jeszcze wtedy nieśmiało obchodzonej), w naszej nowo tworzonej wspólnocie parafialnej poświęcony zostaje sztandar. Poświęcenie ma miejsce w czasie uroczystej Mszy św. której przewodniczy diecezjalny duszpasterz kolejarzy Ks. Franciszek Drenda z Kluczborka.

Koło Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich powstaje 14.02.1996r.

Wtedy to wybrano pierwszy Zarząd Koła, a jego prezesem został Tadeusz Fleszer -dyżurny ruchu stacji Kędzierzyn - Koźle. Od tego czasu kolejarze naszej parafii i parafii z Osiedla Pogorzelec aktywnie uczestniczą w tworzeniu nowo powstałego stowarzyszenia. Sukcesywnie przybywa nam członków, dziś koło skupia 53 kolejarzy i sympatyków. Duszpasterzem koła jest Proboszcz naszej parafii ks. Edward Bogaczewicz, choć przez krótki okres był nim wikary Ks. Andrzej Plaskowski - absolwent technikum kolejowego w Gliwicach. Członkowie koła spotykają się raz w miesiącu (z wyjątkiem lipca i sierpnia) na spotkaniach formacyjnych, które odbywają się w Domu Parafialnym.Delegacje naszego koła uczestniczą w Ogólnopolskich Spotkaniach Formacyjnych organizowanych w kołach KSKP w różnych miejscach Polski. Spotkania te rozpoczynają się w piątek wieczorem i kończą w niedzielę obiadem. Sami byliśmy organizatorem takich spotkań w dniach 07-09.12.2001r. i 8 -10. 06. 2007r. W pierwszym spotkaniu udział wziął Ordynariusz Diecezji Opolskiej ks. Arcybiskup Alfons Nossol, w drugim ks. Biskup Paweł Stobrawa.                                                                    

Działalność naszego koła nie ogranicza się tylko do takich spotkań. Z inicjatywy naszego koła zrodziły się plany budowy kapliczki Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej na peronie II dworca PKP w Kędzierzynie Koźlu. 14 października 2000r.-w ramach obchodów Milenium jej poświęcenia dokonał Ks. Ryszard Marciniak Krajowy Moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.                                                                                        

W 10- tą rocznicę budowy kapliczki przeprowadziliśmy jej renowacją i wtedy zrodził się pomysł aby dla upamiętnienia jej powstania odmawiać tam raz w roku różaniec. W 2021r. kaplkiczka została przeniesiona na peron pierwszy. Przeniesienie jej wymusił remont peronów i związana z nim utrata dostępu do poprzedniego miejsca jej usytuowania.

Co roku organizujemy autokarowe pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych na terenie całej Polski a bywa też, że wyjeżdżamy za granicę( w 2005r.Czechy- Praga, w 2010r.Litwa- Wilno, Kowno, Troki, w 2012r.Słowacja-Lewocza.Corocznie uczestniczymy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy na Jasną Górę.                                                                                                                                                                                                                              

Diecezjalnym duszpasterzem kolejarzy od 2012 do 2022 był ks. Hubert Czernia z Kluczborka, a od 2022 jest ks. Bartosz Radecki z Opola.                                                                                                                    

Prezesem Koła od 2000 do 2009r.był Józef Pryszcz emerytowany maszynista Zakładu Taboru w Kędzierzynie Koźlu, a obecnie jest Zbigniew Bar emerytowany z-ca naczelnika stacji Kędzierzyn Koźle.                                                     

W kole panuje serdeczna atmosfera, wszyscy chętnie pracują podejmując trud organizacji różnych bieżących zadań.

 

Prezes koła KSKP Zbigniew Bar

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat