Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Jubileusz 50 lat Diecezji Opolskiej

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej C - 10 kwietnia 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ - 2016 - 2022

2022 50lat diecezjiW ostatnią z dziewięciu niedziel przygotowujących nas do rozpoczęcia jubileuszu diecezji chcemy przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce w latach 2016-2022. Początek tego okresu upływa przede wszystkim na przygotowaniu i przeprowadzeniu diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży. Do naszej diecezji przybyło w tym czasie 6 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Wraz z miejscową młodzieżą stworzyli grupę 10 tys. osób, które razem modliły się i budowały wspólnotę. Troska o wiarę młodego pokolenia to jedno z głównych zadań Kościoła, stąd na poziomie diecezjalnym powstało duszpasterstwo „kawka”, które podejmuje wiele inicjatyw skierowanych do młodzieży.

Czytaj więcej...

V Niedziela Wielkiego Postu C - 3 kwietnia 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ - 2009-2015

2022 50lat diecezji„Po 32 latach ksiądz arcybiskup Alfons Nossol oddał - zresztą z nieukrywanym uczuciem ulgi i radości - rządy diecezją swojemu uczniowi ks. dr. hab. Andrzejowi Czai” - donosił opolski Gość Niedzielny w ostatnim sierpniowym numerze z 2009 r. Dzień wcześniej w katedrze opolskiej miały miejsce święcenia biskupie i ingres nowego biskupa opolskiego. Biskup Andrzej Czaja, przyjmując jako biskupią dewizę słowa z II modlitwy eucharystycznej: Astare coram Te et Tibi ministrare - Trwać przed Tobą i Tobie służyć, rozpoczął swoje pasterzowanie z wielkim zaangażowaniem, poświęcając czas i energię na spotkania z duszpasterzami i wiernymi, prowadzenie rekolekcji dla kapłanów, przewodniczenie różnym uroczystościom oraz wytrwałym głoszeniem Słowa Bożego, również na antenie diecezjalnej rozgłośni radiowy. Wyrazem troski nowego biskupa o serca swoich diecezjan było wprowadzenie już na początku października 2009 r. całodziennej okazji do Sakramentu Pokuty w katedrze opolskiej.

Czytaj więcej...

IV Niedziela Wielkiego Postu C - 27 marca 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -2009-2009

2022 50lat diecezjiTrwając w nowennie przed jubileuszem 50-lecia diecezji opolskiej i wdzięczności za wielkie dzieła Boże, które objawiły się w jej historii, wracamy dziś do roku 2005. We Wtorek Wielkanocny odbyła się ostatnia sesja plenarna I Synodu Diecezji Opolskiej, Abp Alfons Nossol nazwał go „trzyletnim zrywem kościoła lokalnego” i zaapelował, aby jego uchwały pomagały nam odważnej iść ku przyszłości. Dokument końcowy synodu zawierał 423 statuty i został rozesłany do wszystkich parafii w diecezji. Wysłano go również depeszą do papieża Jana Pawła II z informacją o zakończeniu prac synodalnych i z życzeniami powrotu do zdrowia. Jednak wkrótce potem stan Ojca Świętego pogorszył się.

Czytaj więcej...

III Niedziela Wielkiego Postu C - 20 marca 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1997-2005

2022 50lat diecezjiNa naszej poprzedzającej złoty jubileusz drodze poprzez dzieje diecezji opolskiej zatrzymujemy się dziś najpierw na roku 1997. Dekretem z dnia 15 sierpnia 1997 r. bp Alfons Nossol przeniósł Wyższe Seminarium Duchowne dwóch siostrzanych diecezji: opolskiej i gliwickiej z Nysy do Opola - do budynku po byłych koszarach wojskowych. Kardynał Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI, który wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UO w 2000 r., nawiązując do historii tego budynku powiedział, iż "miejsce to obrazuje mesjańskie proroctwo o przekuciu włóczni na sierpy, a mieczy na lemiesze". Tam po dziś dzień formują się klerycy, zdobywając również wiedzę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu otrzymało drugiego patrona, którą została, obok św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Jadwiga Śląska. W jej uroczystość, 16 września 1997r., odbyło się poświęcenie nowych budynków seminaryjnych, m.in. biblioteki Wydziału Teologicznego oraz kościoła seminaryjno-akademickiego, w którym - oprócz liturgii związanych z formacją kapłańską - odbywają się różne uroczystości diecezjalne.

Czytaj więcej...

II Niedziela Wielkiego Postu C - 13 marca 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1992-1997

2022 50lat diecezjiTrwając w nowennie przed Jubileuszem 50-lecia diecezji opolskiej i spoglądając dziś na kolejne karty historii diecezji opolskiej powracamy do roku 1992. Po reorganizacji Kościoła w Polsce, w wyniku powstania diecezji gliwickiej i diecezji kaliskiej, nasza diecezja opolska została nie tylko uszczuplona terytorialnie, ale i personalnie pod względem wiernych i duchowieństwa. Jednak jeszcze w grudniu tego samego roku na biskupa pomocniczego został mianowany ks. prof. Jan Kopiec, który święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II.

Czytaj więcej...

I Niedziela Wielkiego Postu C - 6 marca 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1983-1992

2022 50lat diecezjiTrwając w nowennie przed rozpoczęciem jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej, chcemy dziś przywołać kolejny fragment jej historii, zamknięty w latach 1983-1992. Ogromne znaczenie dla naszej diecezji miała pielgrzymka Jana Pawła lI do Ojczyzny, w czasie której 21 czerwca 1983 r. papież odwiedził Górę Świętej Anny. W czasie tego pobytu Ojciec święty dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Opolskiej oraz poświęcenia 65 kamieni węgielnych pod budowę nowych kościołów. Tłumy wiernych na annogórkich błoniach witały tego dnia Ojca Świętego i wraz z nim uczestniczyły w modlitwie Nieszporów.

Czytaj więcej...

VIII niedziela zwykła C - 27 lutego 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1972-198356

2022 50lat diecezjiW odkrywaniu kolejnych kart historii naszej diecezji, prezentowanej w przeddzień jubileuszu 50-lecia jej istnienia, wracamy dziś do dnia 28 czerwca 1972 r., kiedy to papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coetus powołał do istnienia diecezję opolską, włączając ją do zreorganizowanej metropolii wrocławskiej. Pierwszym biskupem opolskim został dotychczasowy administrator apostolski bp Franciszek Jop.

Czytaj więcej...

VII niedziela zwykła C - 20 lutego 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1957-1972

2022 50lat diecezjiKontynuujemy rozpoczętą przed tygodniem nowennę przed inauguracją 50-lecia diecezji opolskiej. Zatrzymujemy się dziś na kolejnych kartach historii Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego. Wracamy do roku 1957. W rodzących się strukturach Kościoła lokalnego na ziemi Śląska Opolskiego działało już Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego w Nysie. Nowo wyświęcani kapłani podejmowali pracę duszpasterską i otaczali sakramentalną posługą wiernych. Nad wszystkim z troską pasterską czuwał bp Franciszek Jop.

Czytaj więcej...

VI niedziela zwykła C - 13 lutego 2022 - Z HISTORII DIECEZJI OPOLSKIEJ -1945-1956

2022 50lat diecezji

Dzisiaj rozpoczynamy nowennę niedziel przed rozpoczęciem jubileuszu diecezji opolskiej. Przygotowując się do tego wydarzenia przez dziewięć kolejnych niedziel, chcemy za-i prosić Was, Najmilsi, do poznania i historii powstałej przed 50 laty diecezji opolskiej i okoliczności, które i doprowadziły do jej utworzenia, jak ; również do wspólnej modlitwy w czasie niedzielnej Eucharystii oraz popołudniowego nabożeństwa. Będziemy i prosić Boga, byśmy dzięki Jego łasce i jako wspólnota Kościoła lokalnego, zawsze podążali razem i wiernie za i Jezusem, tworząc otwartą i służebną wspólnotę wiary.

Czytaj więcej...

W niedzielę 13 lutego w parafiach rozpoczeło się duchowe przygotowanie do Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej

2022 50lat diecezjiW uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, biskup opolski Andrzej Czaja oficjalnie zapowiedział obchody Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej, które rozpoczną się 14 kwietnia, w Wielki Czwartek, podczas Mszy Krzyżma. Obchody potrwają do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i będą przebiegać pod hasłem "Bliżej Boga-Człowieka". 

Modlitewną formą przygotowania do tych obchodów jest Nowenna niedziel, która potrwa  od 13 lutego do 10 kwietnia. - To będzie 9 niedziel modlitwy za Kościół i o owocne przeżycie jubileuszu - zapowiada bp Andrzej Czaja.

Czytaj więcej...

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat