Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Śladami Świętego Pawła - parafialna pielgrzymka do Grecji

W niedzielę 1 maja lotem z Krakowa do Aten rozpoczęła się nasza pielgrzymka śladami św. Pawła. Po wylądowaniu w Atenach ruszyliśmy w drogę do Koryntu, gdzie mogliśmy podziwiać imponujący Kanał Koryncki oraz zwiedzić ruiny starożytnego miasta, w którym św. Paweł zatrzymał się podczas jednej ze swych misyjnych podróży. Następnie udaliśmy się do Epidauros, aby zobaczyć piękny teatr, który odznacza się bardzo dobrą akustyką i w którym do dziś odbywają się spektakle i koncerty. Na zakończenie dnia pojechaliśmy do Nafplio - urokliwego miasteczka, które pełniło funkcję pierwszej stolicy Grecji. Po krótkim spacerze udaliśmy się do hotelu w nadmorskiej miejscowości Agioi Theodoroi.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Mszy św. w polskim kościele w Atenach. Potem pojechaliśmy zobaczyć stadion Kalimarmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Kolejnym punktem naszego programu byłowzgórze Aeropag, gdzie apostoł Paweł przemawiał do Ateńczyków. Następnie udaliśmy się na spacer wśród ruin Agory Greckiej i Rzymskiej. Po czasie wolnym w najstarszej dzielnicy Aten - Place - ruszyliśmy w drogę do hotelu.

Następny dzień naszej pielgrzymki spędziliśmy na zwiedzaniu ruin Delf - centrum starożytnego świata, w którym znajdowała się Świątynia Apollina, teatr, stadion oraz Skarbiec Ateńczyków.

Czwartego dnia pojechaliśmy do Kalambaki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób pisze się ikony. Następnie ruszyliśmy do Meteorów - kompleksu 24 klasztorów położonych w malowniczej scenerii na szczytach pionowych brył skalnych. Po zwiedzeniu klasztoru Warłama udaliśmy się do wyjątkowej górskiej wioski - Palaios Panteleimonas, w której mieliśmy możliwość spróbowania lokalnych przysmaków.

Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Tesalonik, miasta, które św. Paweł również odwiedził podczas swoich podróży misyjnych. Następnie odwiedziliśmy Filipię, w której apostoł Paweł przebywał w więzieniu oraz Lidię - miejscowość nazwaną na cześć pierwszej nawróconej kobiety za sprawą św. Pawła.

Szósty dzień naszej pielgrzymki upłynął nam na podziwianiu pięknych widoków podczas rejsu na wyspę Skiathos oraz plażowaniu.

Przedostatniego dnia odwiedziliśmy Termopile - miejsce ważnej w historii bitwy wojsk perskich i greckich. Następnie udaliśmy się do Aten na zwiedzanie najpopularniejszego zabytku - Akropolu.

Niedziela była naszym ostatnim dniem w Grecji. Po porannej Mszy św. mogliśmy odpocząć na plaży i nabrać sił przed drogą powrotną do Polski. Nasza pielgrzymka była niezwykle owocnym doświadczeniem. Przez głoszone kazania mieliśmy okazję pogłębić naszą wiarę i zapoznać się z duchowością św. Pawła. Mogliśmy również poznać bliżej innych uczestników oraz zintegrować się. Dziękujemy księdzu Łukaszowi za zorganizowanie tej pielgrzymki i mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu.

zdjęcia: ks. Łukasz

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat