Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święto Liturgicznej Służby Ołtarza

Od wielu lat wigilia Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana jest jako święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym dniu do grona ministrantów zostało przyjętych nowych trzech chłopców, którzy podczas uroczystej Mszy Świętej otrzymali kołnierz stroju ministranckiego zakładany przez księdza Michała, który jest opiekunem tej grupy.  Po Mszy Świętej wszyscy ministranci i ich rodziny zostali zaproszeni do domu parafialnego na poczęstunek. Poniżej możemy wsłuchać się we fragmenty Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Michała o godz. 18:00 w intencji Liturgicznej Służby Ołtarza.

Ministrare znaczy ‘służyć’, dlatego w byciu ministrantem chodzi przede wszystkim o służbę Bogu, która wyraża się w wypełnianiu określonych zadań podczas sprawowania przez kapłana Najświętszej Ofiary. Funkcję ministranta można ująć w trzech punktach:

1. Ministrant jest POMOCNIKIEM kapłana, który odprawia Mszę świętą i inne nabożeństwa liturgiczne. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary potrzebne do ofiary eucharystycznej.
2. Ministrant jest osobą, która NIESIE ZNAKI. Są to konkretne przedmioty, bez których liturgia nie mogłaby zaistnieć. Nadają one bowiem Eucharystii szczególne znaczenie. Mają ludziom wierzącym coś przedstawić, wskazać na inną rzeczywistość.
3. Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Poprzez służenie podkreśla on, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele dotyczy nie tylko księdza, lecz także osób świeckich przychodzących na Mszę! Ministrant pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” nie znaczy jedynie słuchać, czy oglądać, tak jak robi się to w kinie albo przed telewizorem! ,,Uczestniczyć w liturgii” oznacza także współdziałać z kapłanem i współtworzyć Eucharystię, czynnie się w nią angażując!

Polecajmy w naszych modlitwach Liturgiczną Służbę Ołtarza prosząc o nowe powołania i wytrwanie.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat