Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Odwiedził nas ulubiony święty wszystkich dzieci - św. Mikołaj

I nastał długo oczekiwany dzień, szczególnie przez dzieci, kiedy to naszą Parafię odwiedził biskup z Miry. Odwiedził nas ulubiony święty wszystkich dzieci - św. Mikołaj. Przybył on do naszego kościoła podczas Mszy Świętych roratnich w asyście ministrantów z dzwonkami, ale również przybył do dzieci, które są podopiecznymi świetlicy "Arka" dzięki pomocnikom św. Mikołaja z klubu Troopers of Highways MC Poland. Święty Mikołaj podkreślił podczas wizyty na wieczornych roratach, że nie ważne, czy jest to prawdziwy św. Mikołaj, czy podszywający się pod niego inna osoba obdarowująca innych - ważne, że chce czynić dobro. Podkreślił, że bycie dobrym dla drugiego człowieka powinno być priorytetem w naszym życiu. Każdy z nas winien być współczesnym „Mikołajem” nie tylko 6 grudnia, lecz przez cały rok.

Św. Mikołaj żył w IV wieku. Od młodości odznaczał się wielką wrażliwością na potrzeby materialne i duchowe drugiego człowieka.Mikołaj urodził się w niewielkim miasteczku Patara (obecnie Turcja) około 270 roku. Jak podaje żywot napisany w pierwszej połowie IX wieku przez archimandrytę Michała, Mikołaj był jedynym dzieckiem szlachetnych, pobożnych i bogatych rodziców. Związane z nim było wiele cudów już w czasie jego dzieciństwa. Dorastając wyrzekł się rozrywek, kobiet, handlu i polityki, a poświęcił pobożności. Gdy jego rodzice zmarli postanowił rozdać cały odziedziczony majątek. Wspomagał biednych i stawał w obronie pokrzywdzonych. Gdy wybierano biskupa w Mirze, uradzono, że zostanie nim pierwsza osoba, która rankiem wejdzie do kościoła, aby się pomodlić. Tą osobą dzięki interwencji Boga był Mikołaj, który jako biskup wspierał naukę o Trójcy Świętej, przeciwstawiał się zwolennikom Ariusza oraz zwalczał pogaństwo (doprowadził m.in do zburzenia świątyni Artemidy). Zasłynął z wielu cudów, dzięki którym pomagał bliźnim, którzy byli w potrzebie.  odszedł do Pana 6 grudnia między rokiem 345, a 352. Jego ciało pochowano w Mirze, gdzie znajdowało się do 1087 roku. Dnia 9 maja tego właśnie roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. Jak podaje Nikefor, kupcy z Bari chcieli uprzedzić Wenecjan oraz zbliżające się wojska tureckie, które mogłyby sprofanować ciało, dlatego przetransportowali ciało właśnie do Bari. Dnia 29 września jego grobowiec został uroczyście poświęcony przez papieża Urbana II w bazylice wystawionej ku jego czci. Ta nowa świątynia zasłynęła z cudów, które działy się za przyczyną św. Mikołaja. ( źródło biografii: zyciorysy.info )

zdjęcia: Daniel Kubny
Mieczysław Ferdzyn

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
26.05.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat