Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święto Grona Dzieci Maryi

W dniu 8 grudnia obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W naszej parafii w piątek 9 grudnia o godz. 16.30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Grona Dzieci Maryi naszej parafii oraz ich rodzin.

W czasie Mszy Świętej celebrowanej przez opiekuna grupy ks. Pawła, dziewczęta brały czynny udział: prowadziły Liturgię Słowa, modlitwę wiernych oraz przyniosły dary do ołtarza.

Posłuchaj fragmentów ze Mszy Świętej w intencji Marianek

W czasie Eucharystii do grona Marianek zostały przyjęte dwie nowe kandydatki: Amelkę oraz Ninę, które uroczyście oddały się Maryi i przyjęły swój pierwszy medalik. Pozostałe Dzieci Maryi odnowiły swoje przyrzeczenia. Cała Wspólnota odmówiła Akt ofiarowania się Matce Bożej.

Po zakończeniu Mszy Świętej Marianki wraz z bliskimi udały się na wspólne świętowanie do domu parafialnego. Pojawił się również specjalny gość - święty Mikołaj, który każdą z dziewcząt obdarzył prezentem.

Medalik, który noszą dziewczęta, tzw. Cudowny Medalik - został przekazany świętej Katarzynie Labouré, francuskiej zakonnicy, podczas jej objawienia maryjnego. Na awersie medalika przedstawiona jest Matka Boża w długiej tunice i welonie. Maryja ma rozłożone ręce z których tryskają promienie światła i stoi na kuli ziemskiej po której pełźnie wąż, symbol szatana. Najświętsza Maryja Panna miażdży mu jednak głowę, co jest symbolem ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem. Kiedy dobrze przypatrzymy się tej scenie, możemy dostrzec również słowa modlitwy, znajdujące się na medaliku: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Na rewersie Medalika Niepokalanego Poczęcia znajduje się litera M, symbolizująca Maryję, z której wyrasta krzyż święty. Pod spodem są zaś dwa serca – serce Jezusa, które otoczone jest cierniową koroną i serce Maryi, przeszyte mieczem będącym nawiązaniem do słów proroctwa Symeona: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. Obwód rewersu medalika ozdobiony jest dwunastoma gwiazdami, które są symbolem opisu zawartego w Apokalipsie św. Jana: Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

zdjęcia: Daniel Kubny
Mirela Kubny

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
26.05.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat