Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Rekolekcje wielkopostne 26.02 - 01.03.2023 r.

Przeżyliśmy w naszej parafii czas rekolekcji, który pozwolił nam rozbudzić sumienia oraz zgłębić problematykę siedmiu grzechów głównych przybliżone przez ks. Grzegorza Podburaczyńskiego. Ks. Grzegorz pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Grudyni Wielkiej, gdzie jest proboszczem. Serdecznie dziękujemy za wygłoszone słowa i pomoc w przygotowaniu do największej tajemnicy naszej wiary. „Rekolekcje to czas odpoczynku i pracy. Odpoczynek oznacza oddalenie się od biegu codzienności, skupienie i milczenie. Praca zaś to poszukiwanie woli Bożej w nas i staranie się o to, abyśmy ją pełnili. Należy tę pracę podjąć z sercem szeroko otwartym, szczodrym, radosnym i ufnym” - jak mówił Święty Papież Jan XXIII. Bierzmy przykład i pądążajmy za słowami świętych tego świata. Poniżej możemy wsłuchać się w nauki ks. Grzegorza.

Nauka rekolekcyjna ogólna 26.02.2023

Nauka rekolekcyjna ogólna 27.02.2023

Nauka rekolekcyjna ogólna 28.02.2023

Nauka rekolekcyjna ogólna 01.03.2023

Nauka rekolekcyjna dla dzieci 27.02.2023

Nauka rekolekcyjna dla chorych 01.03.2023


Grudynia Wielka oczami proboszcza ks. Grzegorza:

Na parafię Nawiedzenia NMP składają się 3 wioski: Grudynia Wielka, Grudynia Mała i Jakubowice. Grudynia Wielka zawsze była kojarzona z sadami jabłkowymi oraz wiśniowymi. Tak jest do dzisiaj. Jest to miejscowość, która kiedyś prężnie się rozwijała. Mnóstwo ludzi, którzy przybyli tu z całej Polski, miało pracę, szczególnie w PGR-rze, istniały takie miejsca, jak: piekarnia, apteka, świetnie prosperował klub piłkarski, wsie tętniły życiem.

Dzisiaj parafia liczy ok. 600 mieszkańców. Wsie mocno podupadły, dużo młodych wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy, coraz więcej ludzi umiera. Co prawda niedawno powstała Placówka Całodobowej Opieki,,Nadzieja", działa także Dom Pomocy Społecznej w Jakubowicach, ale jak sami ludzie zauważają: „To już nie jest to samo, co było kiedyś". Mnóstwo ludzi przestało chodzić do kościoła i interesować się życiem parafii. Bogu dzięki za tych, którzy jeszcze praktykują wiarę i zawsze można na nich liczyć. Z obiektów szeroko pojmowanej kultury pozostał kościół i Ochotnicza Straż Pożarna. Jest jeszcze szkoła, ale tylko do końca tego roku szkolnego. Jak widać przyszłość nie maluje się w zbyt dobrych barwach, jednak nie ma co załamywać rąk. Zawsze trzeba mieć nadzieję i wierzę, że wrócą jeszcze czasy dawnej świetności.


 

zdjęcia: Daniel Kubny

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat