Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Jest też pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia. Jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, które stworzyło obrzęd święcenia zielonych gałązek, czyli palm wielkanocnych. Wprowadzono go do liturgii w XI wieku. Ten zwyczaj kultywowany jest w Polsce do dzisiaj, a u nas palmy święcone były podczas procesji, która na każdej Mszy Świętej zatrzymywała się pod chórem, gdzie również była odczytywana Ewangelia. W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Procesje z palmami przekazują więc bardzo głębokie wartości religijne. Dzisiaj nie głoszono kazania, ponieważ uczestniczyliśmy w czytanym opisie Męki Pańskiej.

Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.

Dzisiaj również mogliśmy uczestniczyć w ostatnim nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi głoszonymi przez ks. Proboszcza.

zdjęcia: Daniel Kubny
Mateusz Dżaluk

XV NIEDZIELA ZWYKŁA
14.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat