Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Msza Święta Pasterska

Pasterka czyli Msza Święta Pasterska to uroczysta Liturgia odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, którą rozpoczęliśmy radosny okres Narodzenia Pańskiego. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

W tym roku, podobnie jak rok temu, sprawowane były dwie Msze Święte Pasterskie: o godz. 22:00, oraz 24:00. Tradycyjnie światła na świecach ołtarzowych zostały zapalone uroczyście od światła betlejemskiego przyniesionego przez harcerzy, a wcześniej w procesji zostało zaniesione Dzieciątko Jezus do szopki. Msza Święta o północy była upiększona również śpiewem naszego chóru Sursum Corda. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty z tej uroczystości.

Pasterka jest pamiątką pochodzącą z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy nabożeństwa nocne należały do stałej praktyki Kościoła. Pierwsze msze święte o północy 24 grudnia sprawowano w Betlejem. W Rzymie zwyczaj ten znany był już za czasów papieża Grzegorza I Wielkiego, kiedy to pasterkę odprawiano przy żłóbku Chrystusa w bazylice Matki Bożej Większej. Charakter tej liturgii tłumaczą pierwsze słowa invitatorium, wprowadzenia do mszy: "Chrystus narodził się nam. Oddajmy mu pokłon".

zdjęcia: Daniel Kubny

XV NIEDZIELA ZWYKŁA
14.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat