Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Peregrynacja relikwii błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej

Dzisiaj relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej są w naszym kościele i z tej okazji o godz.15:00 odprawiona została msza święta w intencji pielęgniarek i lekarzy, a o godz. 16:00 mogliśmy uczestniczyć w okolicznościowym nabożeństwie z uczczeniem relikwii. Poniżej można wsłuchać się we fragmenty nabożeństwa.

Hanna Chrzanowska urodziła się 7. X. 1902 r. w Warszawie, w rodzinie zasłużonej dla polskiej nauki i kultury oraz pielęgniarstwa polskiego. Jej ojciec, Ignacy Chrzanowski, znany profesor literatury polskiej pochodził z katolickiej rodziny podlaskich ziemian. Matka Wanda, z domu Szlenkier, pochodziła z ewangelickiej rodziny zamożnych warszawskich przemysłowców: Siostra matki, Zofia Szlenkierówna, była fundatorką szpitala dziecięcego w Warszawie oraz dyrektorką Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa. Obie rodziny znane były z rozległej działalności dobroczynnej. W 1910 r. rodzice Hanny przenoszą się do Krakowa, gdzie prof  I. Chrzanowski obejmuje katedrę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

więcej informacji na temat jej życia na stronie: hannachrzanowska.pl

zdjęcia: Daniel Kubny

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
26.05.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat