Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Miesiąc lipiec poświęcony Najdroższej Krwi Chrystusa

Jest to miesiąc najważniejszy dla Wspólnoty Krwi Chrystusa, gdyż Krew Chrystusa jest symbolem naszej Duchowości, a zaczyna się liturgicznym świętem 1 lipca. Oto okoliczności i historia powstania tego święta i czczenia miesiąca lipca. ; „W 1849 roku, kiedy papież Pius IX przebywał na wygnaniu w Gaeta, przyjął z wizytą księdza Jana Merliniego, Misjonarza Krwi Chrystusa. Misjonarz przepowiedział papieżowi, że jego wygnanie się skończy, jeśli rozszerzy święto Przenajdroższej Krwi Chrystusa na cały Kościół. Ojciec Święty miał odpowiedzieć: "Nie ślubuję, ale obiecuję".

Tak się stało. Dekretem Redempti sumus z dnia 10 sierpnia 1849 roku papież ustanowił święto Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w całym Kościele powszechnym. Było ono nadal obchodzone w pierwszą niedzielę lipca. Podobnie jak Boże Ciało jest rozwinięciem Wielkiego Czwartku, tak uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa była niejako przedłużeniem Wielkiego Piątku.

Podczas pontyfikatu Piusa X datę liturgicznych obchodów święta Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa ustalono na dzień 1 lipca. Z kolei papież Pius XI podniósł obchody święta Przenajdroższej Krwi Chrystusa do stopnia uroczystości rytu zdwojonego I klasy. W rycie rzymskim Kościoła katolickiego do dziś w dniu 1 lipca obchodzona jest uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa.”

W naszej parafii poprzedziliśmy same święto pielgrzymką do Sanktuarium Krwi Chrystusa. Staramy się uczestniczyć co roku w odpuście, który jest tam organizowany. W tym roku homilii przewodniczył ks. Biskup Antoni Długosz, a Wspólnota IHS z Lublina pięknym śpiewaniem ją ubogacała. Sama Eucharystia odprawiana była na stopniach budującego się Sanktuarium. Po dłuższej przerwie teraz prace postępują szybciej i ks. bp. Antoni poświęcił dolny kościół, który był dla wszystkich udostępniony.

Oczywiście na koniec Mszy św. otrzymaliśmy ogólne błogosławieństwo Relikwią Krwi Chrystusa. Potem można było się posilić, a my zorganizowaliśmy małe stoisko z naszymi różańcami, ręcznymi robótkami i plackami ofiarując wszystkie zebrane pieniądze na budowę Sanktuarium. Pogoda i humory dopisywały, bo nawet były śpiewy i tańce na powietrzu.

Oprócz w naszym Sanktuarium byliśmy rano u Maryi na Jasnej Górze, a w powrotnej drodze odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego w Dolinie Miłosierdzia.

1 lipca rano uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. z naszym sztandarem. Bardzo dla nas ważną sprawą było przyjęcie komunii pod dwiema postaciami, za co bardzo jesteśmy wdzięczni ks. proboszczowi. Po samej Eucharystii zostaliśmy na modlitwie, którą kontynuować będziemy każdego dnia po rannej Mszy Św. z codziennymi rozważaniami tajemnic przelań Krwi Chrystusa. Zapraszamy każdego do dołączenia się do naszej grupy. Modlimy się w różnych intencjach i każdy może przedstawić swoją.

Animator Katarzyna Zaluza

zdjęcia: Katarzyna Zaluza

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat