Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święto Policji

Tradycją już się staje to, że w ostatnich dniach lipca modlimy się w naszym kościele w intencji funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji.
Młoda formacja Policji została powołana przez Sejm II Rzeczypospolitej 24 lipca 1919 roku. Liczyła wówczas około 35 tysięcy policjantów. Hasłem ich było zawołanie: Bóg - Honor - Ojczyzna. 31 lipca świętowaliśmy 96 rocznicę tamtym wydarzeń. Pochyliliśmy tego dnia nasze głowy przed pocztem sztandarowym Policji. We mszy świętej wzięło udział oprócz policjantów wielu wiernych naszej parafii. Mszy przewodniczył ksiądz prałat Alfons Schubert. Cieszyłem się, że mogłem koncelebrować mszę świętą i wygłosić kazanie. Wypowiedziałem radość z tego, że mamy czasy, w których wspólnie z policjantami, możemy tak jak kiedyś, kroczyć z zawołaniem: Bóg - Honor - Ojczyzna.

Być funkcjonariuszem Policji to "służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia". Ta służba, zwłaszcza w ostatnich latach, jest szczególnie niebezpieczna. Od roku 1990 do marca 2008 zginęło 112 Policjantów. Corocznie rannych zostaje około 450 funkcjonariuszy. Policjant dobrowolnie wybiera służbę. W tej służbie najważniejszą jest siła ducha. Na zawód policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inna profesję, ale szukać w nim powołania, pewnej misji, którą podejmuje co roku wielu młodych ludzi.

 

Modlitwa i udział we mszy świętej w naszym kościele, i w bardzo wielu kościołach Polski, jest wyrazem zawierzenia tej Służby Bogu. Brat Albert Chmielowski powiedział kiedyś: "Trzeba żyć pod okiem Pana Jezusa. Wystarczy jedno spojrzenie duszy na Niego, jedno słowo, myśl, jak błyskawica... a to już jest modlitwa". Niech święty Michał, patronujący policyjnej służbie, wspomaga w walce ze złem w zgodzie z poszanowaniem honoru, godności i praw człowieka. Niech pomaga w swoją codzienną służbę policyjną wpleść spojrzenie duszy na Pana Jezusa, jedną myśl ofiarować i zawierzyć siebie Bogu - "...a to już jest modlitwa."

zdjęcia: Grzegorz Miklasiewicz

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat