Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

,,Wierni Bogu i Kościołowi” to hasło tegorocznej pielgrzymki kolejarzy do tronu Jasnogórskiej Pani.

W dniach 9 i 10 listopada 2024r. kolejarze z całej Polski pielgrzymowali po raz 41 do Jasogórskiego Sanktuarium. Specjalnymi pociągami uruchamianymi na wniosek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zjechali z całej sieci PKP do częstochwskiego węzła kolejowego. A stacjami początkowymi w tym roku były: Białystok, Gdynia, Hrubieszów, Przemyśl, Lublin, Słupsk oraz Szczecin. Wielu też kolejarzy przybyło na pielgrzymkę transportem samochodowym w tym nasza skromna 8-mio - osobowa reprezentacja.

Coroczny program pielgrzymki jest podobny ale uczestnicy i przewodniczenie jest rok rocznie inne. Nasze koło w tym roku nie miało specjalnych zadań więc ograniczyliśmy naszą obecność tylko do drugiego dnia. Uczestniczyliśmy więc w konferencji naszego moderatora ks. Ryszarda Marciniaka z Warszawy, wygłszonej w Sali Papieskiej, który niestrudzenie kroczy z kolejarzami od początków powstania KSKP. tj od roku 1984 podobnie jak nasz krajowy duszpasterz ks. Eugeniusz Zarębiński z Lublina. Ksiądz Ryszard w konferencji nawiązał do początków KSKP, zachęcił też uczestników do indywidualnych wspomnień. Z wielką ciekawością wysłuchaliśmy tych wspomnień, a myślami byliśmy też u początków powstania naszego koła KSKP. Przypomnieliśmy sobie tych, którzy tworzyli początki, a dziś już odeszli do wieczności, a także tych, którzy jeszcze żyją ale zdrowie ich nie pozwala już im brać udziału w dorocznych pielgrzymkach.

Po konferencji uczestniczymy w uroczystej Sumie ze szczytu Jasnej Góry, której przewodniczy bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej. W homilii biskup nawiązał do słynnego wiersza Zbigniewa Herberta i jego przesłania ,,Bądż Wiewrny idz”. Przypomniał, że wierność drodze, którą się obrało, oznacza wytrwałość, zdrowy rozsądek i przede wszystkim uczciwość. Bądż wierny, idż - to wezwanie do nieustannego pozostawania na drodze. Nie zatrzymujmy się na niej. Kto w drobnej rzeczy pozostaje wierny, ten i w wielkich rzeczach wierny będzie. Nie ustawajmy w wierności. Niech Bóg tę naszą drogę błogosławi. W dniu dzisiejszym obchodzimy w kościele katolickim w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym bp Włodarczyk podkreślił, że obecnie setki tysięcy naszych braci i sióstr chrześcijan umiera tytlko dlatego, że są wierni. Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą w świecie, za którą nikt się nie upomina. To dla nas chluba być wiernymi. Chrześcijanin to nie ten co upada. Chrześcijanin sto razy na dzień może upaść, ale za każdym razem wraca do Jezusa.

Chrześcijanin to nie człowiek bezdomny. Kościół jest jego domem mówił biskup. Podkreślał, że obowiązkiem ludzi wyznających Chrystusa jest nieustanne podnoszenie głowy i duszy ku niebu, swoich pragnień w kierunku życia wiecznego, ojczyzny, sprawiedliwości i prawdy - wsiądżmy więc do pociągu który powiezie nas do Nieba. Pan jest najlepszym ,,Maszynistą”,który zaprasza nas do swojego pociągu. Otrzymujemy bilet w dniu naszych urodzin i wsiadamy z nim do pociągu który nazywa się ,,Zycie”. Nasz pociąg zatrzymuje się kiedy umieramy i wówczas wysiadamy z niego. Naszym jedynym zadaniem jest wsiąść do pociągu Pana Jezusa i dotrzeć do naszego celu, zachęcał Biskup Włodarczyk. W pielgrzymce uczestniczą kolejarze ze Słowacji, Białorusi, Francji i Węgier. Uroczysta Suma kończy się zawierzniem nas kolejarzy, emerytów i naszych rodzin Matce Bożej. Akt zawierzenia odczytuje nasz Krajowy Duszpasterz ks. Eugeniusz Zarębiński. Z Biskupim Błogosławieństwem żegnamy się z Jasną Górą. Jeszcze na chwilę wstępujemy do Kaplicy Cudownego Obrazu by pożegnać się z Jasngórską Panią i wracamy do domu. Po drodze wstępujemy jeszcze na wspólny obiad do Zajazdu w Kochanowicach. Serdeczne podziękowania kierujemy naszemu ks. proboszczowi za użyczenie busa i prezesowi krwiodawców za bezpieczną i jazdę tym busem.

,,Kolejarze nie dajcie się dzielić. Bądżcie zjednoczeni” mówił Jan Paweł II do kolejarzy w Lublinie 9 czerwca 1987 roku. Dziś święty Jan Paweł II.

Bogu niech będą dzięki.

Prezes Koła KSKP Zbigniew Bar.

 

zdjęcia: Zbigniew Bar

I NIEDZIELA ADWENTU
01.12.2024

CZYTAJ CAŁY LIST


ogloszenia

intencje


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
KOLĘDY 2025

wersja Word

|

wersja PDF





 [aktualizacja: 03.09.2024]
Na drugie półrocze 2024

katechumenat



2024 kamilek