Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Narodowe Święto Niepodległości 2015

Tradycyjnie o godz.10.oo rozpoczęła się msza święta z udziałem Chóru Parafialnego, pocztów sztandarowych SOLIDARNOŚCI i naszych parafialnych. Udziałem w Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wolną i niepodległą Polskę.

Od początków zaborów wiele lat o Nią prosiliśmy wołając "...Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie." Car po Powstaniu Styczniowym zabronił tej pieśni śpiewać. A my wypowiadaliśmy pragnienie niepodległości dalej ją śpiewając. Nasza rodaczka Maria Konopnicka w 1910 roku jeszcze bardziej pragnienia polskich serc wypowiedziała: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród... tak nam dopomóż Bóg...".
Trwaliśmy w modlitwie i przez długie lata błagaliśmy Boga o wolną Polskę. I w końcu, w okresie międzywojennym mogliśmy zaśpiewać "...Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Znamy dalsze losy.

Dzisiaj zebraliśmy się na uroczystej mszy świętej w Święto Niepodległości.
Co Pan nam dzisiaj powiedział ? Liturgia Słowa na dzień dzisiejszy:

Księga Mądrości: "...słuchajcie.... do was więc zwracam się, byście się nauczyli mądrości i nie upadli... Bo ci, co świętości święcie przestrzegają, dostąpią uświęcenia, a którzy się tego nauczyli, ci znajdą słowa obrony. Pożądajcie więc słów moich, pragnijcie, a znajdziecie naukę."
Idźmy za Bożym Słowem, uczmy się płynącej z nich mądrości, abyśmy z daru wolności i niepodległości dobrze korzystali.

Ewangelia św. Łukasza: "...wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu .... Jezus zaś rzekł: "Czy nie dziesięciu zostało uzdrowionych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu..."
Tyle lat błagaliśmy "...Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!". Czy i dzisiaj do nas Pan nie mówi "...gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu...".

Dziękujmy Bogu i uczmy młode pokolenie tej wdzięczności.
Bogu niech będą dzięki za Niepodległą i za dzień dzisiejszy.

 

 

zdjęcia: T. Kucharski

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat