Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Maryjo prowadź nas drogą nawrócenia !

Z tym wezwaniem około 7 tysięcy pracowników kolei, emerytów, rencistów i ich rodzin w dniach 14 – 15 listopada 2015r. na Jasnej Górze uczestniczyło w XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce. W tej liczbie mieszczą się pielgrzymi naszego koła - 23 osoby wraz z naszym duchowym opiekunem ks. prałatem Edwardem Bogaczewiczem.
Oto nasze sobotnie pielgrzymowanie :
- Pielgrzymów przywitał Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński z Lublina;


- Konferencję - ,,Od Gidli do Jasnej Góry” – przybliżającą życiową wędrówkę Władysława Stanisława Reymonta wygłosiła pani Maria Balicka;
- Drodze krzyżowej z pochodniami na wałach przewodniczył ks. Maciej Walter z diecezji bydgoskiej;
- Apel jasnogórski – prowadził ks. Marek Wende z diecezji gdańskiej;
- Pasterce Maryjnej przewodniczył ks. Eugeniusz Zarębiński z Lublina a homilię wygłosił ks. Jan Kleszcz z diecezji wrocławskiej;
- Koncertował zespół muzyczny i orkiestra kolejowa wraz z solistką Anną Rogowiec z Siedlec;
- Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem prowadzili kolejarze z : Gryfina, Białorusi, Krakowa ,Słowacji, Kędzierzyna Koźla. Naszej adoracji wyznaczonej na godz.1.30 – 2.30. przewodniczył ks. Edward.
Na niedzielne pielgrzymowanie złożyło się :
- Odsłonięcie Cudownego Obrazu i msza święta – której przewodniczył ojciec Stanisław Jopek Diecezjalny Duszpasterz tarnowskich kolejarzy a homilię wygłosił ks. Jan Ostrowski z diecezji pelplińskiej;
- Konferencję – Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Ojczyźnie i polskiej kolei prowadził moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszard Marciniak z Warszawy;
- Program patriotyczny ( słowno – muzyczny) zaprezentował zespół i orkiestra z Siedlec;
- Uroczystej Sumie – przewodniczy i homilię wygłosił ks. abp. Józef Kupny metropolita wrocławski;
- Akt zawierzenia kolejarzy i ich rodzin Matce Najświętszej – odczytał ks. Eugeniusz Zarębiński;
- Pielgrzymom podziękował prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Józef Dąbrowski z Krakowa.

Stajemy na tym świętym miejscu z wielką radością i pełni nadziei na uzdrowienie zniszczonego myślenia o pracy ludzkiej, o pracy polskich kolejarzy. Ta pielgrzymka jest okazją aby tu, przy Matce Bożej, wsłuchać się w to wszystko, czym bije serce środowiska kolejarskiego – a ono bije tęsknotą za normalnością, za tym, aby ta kolej mogła się rozwijać, a nie być rozczłonkowywana i sprzedawane jej najlepsze kąski.
Żeby przede wszystkim mogła dobrze służyć przewozom pasażerskim i towarowym. Kolejarz to człowiek służby, człowiek, który ma świadomość, i powinien mieć świadomość powołania, szczególnego wybrania, szczególnej misji. I chcemy, aby nastąpiła naprawa kolei przez nowy rząd, nowe władze. Mówił w słowach powitania Krajowy Duszpasterz kolejarzy ksiądz Eugeniusz Zarębiński.

Podprzeor Jasnej Góry ojciec Krystian Gwioździk powitał wiernych słowami: Niech Maryja Was prowadzi drogami Ewangelii i drogami Bożych przykazań, a gromadząc się przed tronem Jasnogórskiej Pani z całą wielką rodziną kolejarzy, poddajcie się działaniu Łaski Bożej, i z jej pomocą poprawiajcie wasze życie”.
Odczytał także list Ojca Świętego Franciszka, w którym Ojciec Święty życzył, by Maryja prowadząc nas drogą nawrócenia, do czego nawiązuje hasło tegorocznego pielgrzymowania, pomogła wszystkim jeszcze wyraźniej dostrzegać Jezusa w każdym człowieku spotkanym na drodze życia. Niech to stanie się Waszym szczególnym zadaniem w rozpoczynającym się wkrótce Roku Miłosierdzia. Zawierzając Jasnogórskiej Królowej Polski uczestników pielgrzymki, Jego Świętobliwość z serca udzieliła nam apostolskiego błogosławieństwa.

W homilii podczas uroczystej sumy Metropolita Wrocławski arcybiskup Józef Kupny przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II zapisane w Encyklice 'Centesimus annus': ,,Poszanowanie godności i praw człowieka pracy jest istotnym wskaźnikiem dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie wyklucza to znaczenia rachunku ekonomicznego, bo gdy przedsiębiorstwo wytwarza zysk oznacza to, że czynniki produkcyjne zostały właściwie zastosowane, a odpowiadające im potrzeby ludzkie zaspokojone. Najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest jednak człowiek i dlatego celem przedsiębiorstwa nie jest tylko wytwarzanie zysku, ale same jego istnienie, jako wspólnoty ludzi, którzy w różny sposób zdążają do zaspokojenia swych podstawowych potrzeb i stanowią szczególna grupę służącą całemu społeczeństwu”
Myślę, że te słowa w jakiś szczególny sposób odnoszą się do Was, kolejarzy, bo często słychać wasze skargi na to, że liczy się tylko zysk, liczy się ekonomia, to wszystko ważne, ale czy liczy się człowiek? Wszystkim nam leży na sercu dobro i rozwój kolei, dlatego modlimy się tutaj o takie zmiany, które będą służyć kolejarzom, społeczeństwu, państwu, mówił arcybiskup.
Na zakończenie prezes KSKP podziękował pielgrzymom a przede wszystkim Panu Bogu i wyraził przekonanie, że Maryja poprowadzi nas drogą nadziei.
My korzystając z internetowej strony parafialnej, słowa podziękowania kierujemy księdzu Edwardowi, za towarzyszenie nam od początku do końca pielgrzymki a także za użyczenie parafialnego samochodu, dzięki któremu tak wielu z nas uczestniczyło w pielgrzymce.

Bogu niech będą dzięki.

zdjęcia: ks. Paweł Kowalski proboszcz parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu
Zbigniew Bar

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat