Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wigilia Chrystusa Króla - Święto Liturgicznej Służby Ołtarza 2015

21 listopada 2015, po raz kolejny dane nam było obchodzić święto Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii. Wzorem lat poprzednich głównym punktem tego święta była Uroczysta Msza święta z wigilii Uroczystości Chrystusa Króla. To właśnie wtedy w wielu parafiach obchodzi się święto LSO. Liturgiczna Służba Ołtarza to cały szereg zaangażowanych ludzi, począwszy od nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, przez ceremoniarzy, lektorów, aż po najmłodszych ministrantów. Jest to więc wieczór szczególny dla całej parafii, która dziękuje za swoich szeroko pojętych "ministrantów".


Jak co roku, w czasie tej szczególnej mszy św., której przewodniczył ks. Marcin - opiekun naszych ministrantów, koncelebrował ks. Proboszcz - jako dziekan rejonowy pobłogosławił nowych lektorów, oraz ks. Tomasz Koterba z parafii św. Mikołaja, opiekun tamtejszej LSO, który wygłosił okolicznościowe kazanie przybliżające postać św. Tarsycjusza - patrona ministrantów, do naszego grona przyjmowani są nowi ministranci, którzy wtedy składają swoje przyrzeczenia i stają się pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymują wtedy, także kołnierz ministrancki i od tego momentu noszą pełny strój ministranta. W tym roku mieliśmy radość z przyjęcia aż 13 nowych ministrantów, którzy przez rok poznawali tajniki liturgii i przygotowywali się do służby "przy ołtarzu Pana".
Tegoroczni świeżo upieczeni ministranci to: Mateusz Błażewski, Oliwier Bąbol, Maks Białkowski, Dawid Staszak, Kamil Dziendzioł, Stanisław Baraniuk, Paweł Pasztaleniec, Marek Tomas, Karol Krzych, Karol Wądołowski, Mateusz Dżaluk, Bartosz Borecki, Simon Hering.
Także grono ministrantów czytających słowo Boże podczas liturgii czyli lektorów, poszerzyło się o 3 nowych czytających: Bartłomiej Gilewicz, Przemysław Żabski, Jakub Borecki. Ich przyjęcie zawsze poprzedza tzw. Kurs Lektorski, który przybliża im posługę lektora.
W tym roku w naszej uroczystości uczestniczyło także 6 ministrantów z parafii św. Mikołaja, którzy razem z naszymi chłopcami zostali ustanowieni lektorami.

Tradycyjnie wszyscy ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia, złożone u początku swojej służby, aby wracając do tego dnia z Bożą pomocą trwać w pierwotnej gorliwości do służby samemu Chrystusowi.
Z radością wyśpiewaliśmy dziękczynne "Te Deum" za kolejny rok służby naszych szafarzy i chłopców, oraz za nowo ustanowionych ministrantów i lektorów. Bogu niech będą dzięki za ich piękną służbę i wspaniałe świadectwo chrześcijańskie i ludzkie w dzisiejszym świecie. Otaczajmy ich naszymi modlitwami i codziennym wsparciem, niech znajdują w nas nadzieję i oparcie dla ich służby, módlmy się o to by było nas jak najwięcej w świętej służbie samemu Bogu. Poświęciliśmy także nowe stroje ministranckie (uszyte bezinteresownie przez mamę ministranta p. Iwonę) oraz dokupione nowe alby lektorskie.
Po Mszy św. nie zabrakło radosnego spotkania przy stole w domu parafialnym, które pięknie przygotowali rodzice naszych chłopców.
W imieniu wszystkich duszpasterzy naszej parafii dziękujemy szafarzom, ceremoniarzom, lektorom ministrantom za cały rok ich pięknej służby. Dziękujemy rodzinom i rodzicom, bez których zgody i świadectwa wiary nie było by przy naszym ołtarzu tylu mężczyzn i chłopców. Dziękujemy rodzicom za ich troskę oraz pomoc w przygotowaniu uroczystości, piękne ozdoby i stoły, dziękujemy pani Marysi i Beacie, które dzielnie i prężnie dbają o czystość strojów liturgicznych w naszej zakrystii, dziękujemy pani Izie - organistce, pani Kasi - skrzypaczce i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do upiększania naszej parafialnej liturgii.

zdjęcia: Daniel Kubny

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
26.05.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat