Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Święta Katarzyna – nasza patronka

Tradycyjnie co roku w listopadzie kolejarze obchodzą swoje święto patronalne. W tym roku obchody lokalne rozpoczęły się 22 listopada niemal równocześnie w dwóch kościołach, bo godz. 11.00.w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich i godz. 12.00 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Kędzierzynie Koźlu. Wokół ołtarzy tych kościołów ustawiły się kolejowe poczty sztandarowe.


25 listopada to dzień zarezerwowany dla kolejarzy z Pogorzelca. Tu mieszka najwięcej kolejarzy i tu uczestniczyliśmy najliczniej. Sześć pocztów sztandarowych i całkiem spora liczba wiernych przy dźwiękach orkiestry w procesji przeszło do pobliskiej kapliczki Św. Katarzyny skąd po krótkiej modlitwie procesja powróciła do kościoła. W uroczystej mszy św. dziękowaliśmy za pośrednictwem swojej patronki za otrzymane łaski a także prosiliśmy o dalszą opiekę w swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy. A jak odpowiedzialna jest ta praca niech przypomni nam dzień trzeciego marca 2012r.pod Szczekocinami, gdzie z powodu błędu ludzkiego doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów i w katastrofie zginęło 16 osób a 57 zostało rannych.
Następnego dnia modlimy się w naszej parafii, mszę odprawia trzech kapłanów a pięć pocztów sztandarowych towarzyszy nam w czasie modlitwy eucharystycznej. Wśród sztandarów nasz sztandar, którego 15 rocznica poświęcenia przypadła właśnie 26 listopada tego roku. Przez piętnaście lat z tym sztandarem uczestniczymy w różnych uroczystościach: parafialnych, ogólnopolskich, patriotycznych, pogrzebowych i innych.
Koło Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich jest inicjatorem i koordynatorem wszystkich uroczystości patronalnych w naszych parafiach. Dawniej kolejarze jednoczyli się w swoich jednostkach kolejowych na stacji. Dziś stacja nie odgrywa już prawie żadnej ważnej roli w procesie przewozowym. Nie ma na niej naczelnika, nie istnieje wiele dawniejszych komórek organizacyjnych, a tylko nieliczni kolejarze otrzymują mundury kolejowe. Dziś emeryci w swoich już mocno wysłużonych mundurach podtrzymują tradycje. Jak kolej dalej będzie podążała w tym kierunku niedługo i to się skończy. Cieszmy się tym co dzisiaj jeszcze jest możliwe.
Bogu niech będą dzięki, że było nam dane jeszcze raz przeżywać swoje święto patronalne.

 


Parafia Wniebowzięcia NMP w Racławicach Śląskich

Parafia św. Mikołaja w Kędzierzynie - Koźlu

Parafia św. Eugeniusze de Mazenod w Kędzierzynie - Koźlu

Parafia Ducha Św. i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie - Koźlu
 

zdjęcia: Zbigniew Bar

Andrzej Hynek

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat