Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Warszawa: XIX Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi

W katedrze polowej w Warszawie odbyło się XIX Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi (HDK). Opłatek poprzedziła Msza św. sprawowana przez bp Józefa Guzdka, Biskupa Polowego WP. W homilii Biskup Polowy dziękował krwiodawcom za ich pełną poświęcenia działalność na rzecz ratowania ludzkiego zdrowia i życia, podkreślił, że dzisiejszy świat często nie rozumie „ewangelicznej logiki miłości i miłosierdzia.


Przed katedrą polową stanął ambulans do pobierania krwi, w którym wielu z przybyłych oddało krew. Katedra wypełniła się honorowymi krwiodawcami, którzy na spotkanie opłatkowe przybyli wraz z rodzinami i pocztami sztandarowymi z całej Polski, w śród nich nie zabrakło nas, krwiodawców z Klubu HDK PCK przy Parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu. W ich imieniu ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK wyraził wdzięczność bp. Guzdkowi za możliwość spotkania w katedrze polowej. Podkreślił, że krwiodawcy, „współcześni Samarytanie”, potrzebują wsparcia duchowego, aby „z odwagą i siłą zatrzymywać się przy chorych i potrzebujących i z nimi dzielić się darem krwi”.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że jako uczniowie Chrystusa „jesteśmy zaproszeni i powołani do udziału w dziele ocalania człowieka”. Przypomniał, że także temu ma służyć ogłoszony niedawno przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia - Współczesny świat często nie rozumie ewangelicznej logiki miłości i miłosierdzia. Jesteśmy świadkami wojen, przemocy i rozlewu krwi. Nieustannie docierają do nas informacje o wykluczeniu i prześladowaniu ze względu na kolor skóry, religię i przynależność polityczną. Nienawiść i wytyczanie nowych linii podziału stało się specjalnością wielu wielkich tego świata. Przebaczenie i pojednanie uznane zostały za przejaw słabości – mówił bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że szczególnie w krajach bogatych podważona została prawda o świętości życia. - Owszem, widać troskę o jakość życia, o zachowanie młodości i pełnej sprawności. Niestety, coraz bardziej rozpowszechniana jest opinia, że wartość ludzkiego życia mierzy się jego jakością. Wprawdzie jesteśmy oburzeni pogardą dla życia, jaka miała miejsce w XX wieku pod rządami totalitarnej władzy, ale dziś także tworzymy klimat pogardy i eksterminacji najmniejszych i najsłabszych: nienarodzonych, chorych, niepełnosprawnych i będących u kresu ziemskiej wędrówki. Deklarowane współczucie i miłosierdzie mające na celu skrócenie życia o tzw. „niskiej jakości” są obłudne i fałszywe - powiedział. Na koniec podziękował honorowym krwiodawcą, za „bezwarunkową miłość i miłosierdzie względem ludzi, których życie może uratować tylko ofiarowana im krew”. - Jednocześnie pragnę wyrazić wdzięczność, że przez swój miłosierny czyn pomagacie innym odkryć i należycie uszanować każdego człowieka, każde ludzkie życie. W ten sposób przyczyniacie się do budowania cywilizacji miłości i przekonujecie o świętości każdego ludzkiego życia - powiedział.
Eucharystię z bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego oraz duszpasterze krwiodawców. W katedrze stanęły poczty sztandarowe związków i organizacji zrzeszających honorowych krwiodawców i kombatantów wśród nich i nasz sztandar. Obecni byli przedstawiciele Klubów Honorowych Dawców Krwi z całej Polski działających przy instytucjach, parafiach oraz służbach mundurowych. Obecni byli reprezentanci Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz przedstawiciele prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa. W czasie przekazywania darów ołtarza przedstawiciele naszego klubu przekazali podarunki przekazane przez Urząd Miasta Kedzierzyn-Koźle.
W spotkaniu uczestniczył także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który wyraził wdzięczność honorowym krwiodawcą za ich ofiarną służbę. – Polska ze swoim ruchem honorowego krwiodawstwa jest wyjątkowa na tle świata. To jest coś, co się utrzymuje mimo różnych zmian i za to dziękuję. Jestem wdzięczny także za podtrzymywanie tradycji honorowego krwiodawstwa w kolejnych pokoleniach – powiedział min. Radziwiłł. Podkreślił, że zależy mu na tym, by przywracać w języku opisującym sprawy związane ze zdrowiem pojęcie „służby”. Dodał, że honorowi krwiodawcy ideę służby dla innych realizują najpełniej. Biskup Guzdek uhonorował przedstawicieli Honorowych Dawców Krwi medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Za opiekę duszpasterską nad krwiodawcami podziękował biskupowi polowemu Jerzy Czubak, honorowy prezes mazowieckiego PCK. Podczas spotkania członkowie kapituły odznaki honorowej św. Floriana „Masovia” uhonorowała bp. Józefa Guzdka swoim odznaczeniem i przekazała jako wotum Katedrze Polowej odznakę św. Floriana, za, jak zostało to ujęte w laudacji, „kształtowanie postaw patriotycznych i ducha rycerskości w społeczeństwie”.
Podczas 292. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w dniu 27 listopada 1997 r. – na wniosek ówczesnego biskupa polowego WP Sławoja Leszka Głódzia i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski – Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi został mianowany ks. płk Zenon Surma, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i proboszcz parafii garnizonowej w Bydgoszczy.
Po mszy świętej wspólne zdjęcia, życzenia i wiele niezapomnianych spotkań z krwiodawcami których czasami spotyka się raz do roku, następnie zostaliśmy zaproszeni na przepyszną wojskową grochówkę i bigos, po posileniu i pożegnaniu każdy pojechał w swoim kierunku, my natomiast pojechaliśmy do hotelu, aby się przebrać i dalej do zwiedzania Warszawy. Pierwszeństwo w zwiedzaniu miały Pałac Kultury oraz kompleks sklepów Złote Tarasy, zwiedziliśmy też odnowiony dworzec PKP Warszawa Centralna no i szybko do hotelu odpocząć, aby w niedzielę zwiedzić jak najwięcej.
Niedziela rano lekkie śniadanko i zwiedzanie zaczęliśmy od Pałacu Prezydenckiego, poprzez Grub Nieznanego Żołnierza, Teatr Narodowy do Zamku Królewskiego, gdzie nasi delegaci skorzystali z zaproszenia do zwiedzania, zamek wywarł niesamowite wrażenie. W godzinach popołudniowych pojechaliśmy na piękny port lotniczy Okęcie im CHOPINA, to co w tej chwili przedstawia i udostępnia dla turystów nasze lotnisko w Warszawie, to ciężko opisać, to trzeba zobaczyć.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Częstochowie, aby podziękować za przeżyty czas spędzony w Naszej Stolicy.
Z poważaniem: Prezes klubu HDK PCK Mieczysław Ferdzyn

zdjęcia: Mieczysław Ferdzyn

XV NIEDZIELA ZWYKŁA
14.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat