Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

3 maja w Parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

We wtorek 3 maja w uroczystość Królowej Polski dziękowaliśmy Bogu za 30 lat naszej Wspólnoty.
Pierwsza msza święta została odprawiona 4 maja 1986 przez księdza biskupa Gerarda Kusza, a koncelebrowali księża głównych parafii naszego miasta.
W czasie tej historycznej mszy świętej, jako wikariusz Parafii świętego Mikołaja, ksiądz Piotr Klemens troszczył się wraz ze swoją Scholą o piękno liturgii śpiewu.
Dzisiaj, po 30 latach, ksiądz Piotr Klemens przewodniczył mszy świętej jubileuszowej, wygłosił kazanie, a liturgię śpiewu ubogaciła Schola, którą przywiózł ze swojej zabrzańskiej parafii. Ksiądz Piotr od roku 1989 jest proboszczem Parafii świętej Teresy w Zabrzu-Mikulczycach.

Poniżej znajduje się zapis audio Mszy św. pod przewodnictwiem ks. Piotra

Msza święta w pięknej oprawie liturgicznej pozwalała przeżyć uroczyście święto Matki Bożej Królowej Polski, święto upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a dla nas dzień uwielbienia Boga za 30 lat Piastowskiej Wspólnoty!
Wstępem do mszy świętej były fragmenty Kroniki Parafialnej z 1986 roku, które przeczytał lektor Filip.
W kazaniu ksiądz Piotr, nawiązując do słowa "Chaire" (witaj, raduj się), którym Anioł pozdrowił Ją w czasie Zwiastowania, ukazał niezwykłe znaczenie Matki Bożej jako tej, która wyróżniona przyjęła posłannictwo, poczęła Syna. Jako matka dała nam przykład jak postępować w życiu doczesnym, a po śmierci jako Wniebowzięta jest dla nas pośredniczką, wspomożycielką w trudach, których nie brakowało w dziele tworzenia i obecnego istnienia wspólnoty ludzi wiary i miłości.
Dla nas ludzi skupionych wokół piastowskiego kościoła wzniesionego wysiłkiem i ofiarnością wielu ludzi jest szczególną Orędowniczką.
Ważną chwilą uroczystości uwielbienia Boga było poświęcenie sztandaru Liturgicznej Służby Ołtarza, na którym zostały uwiecznione daty 1986-2016. Po poświeceniu sztandaru najstarsi ministranci przekazali "święty znak" młodszemu pokoleniu LSO, aby ci z gorliwością pełniąc Służbę Ołtarza, zawsze chlubili się z przynależności do Grona, którego znakiem jest ten sztandar.
Uroczyście wyśpiewane: "Ciebie Boga wysławiamy", poświęcenie sztandaru ministrantów, piękny śpiew w wykonaniu Scholi, przepiękne Ave Maryja zaśpiewane przez solistkę oraz ubogacenie liturgii mszy udziałem "ogromnej armii" ministrantów, pozwoliło zapewne każdemu z uczestników wynieść w sercu dumę i natchnienie do dalszego, szczerego i radosnego angażowania się w życie Wspólnoty Parafialnej.
Dzisiejsza liturgia, dzięki zaangażowaniu księdza Marcina, opiekuna ministrantów, była pięknie dopracowana. Ksiądz Tadeusz, opiekun Grona Dzieci Maryi, zapewne miał radość w sercu z pięknego uczestnictwa dziewczyn w dzisiejszej celebracji.
Wszyscy cieszyliśmy się licznym udziałem wiernych w uwielbieniu Boga.
Bogu niech będą dzięki za dzień 3 maja 2016 !
Bogu niech będą dzięki za 30 lat Wspólnoty !

.

zdjęcia: Daniel Kubny

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat