Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Dzień Rodziny - wielki dzień dla nowych małżonków

Piaty dzień Światowych Dni w Diecezji w naszej parafii był bardzo szczególny i to pod każdym względem. Wspólnie z naszymi braćmi Libańczykami przeżywaliśmy niedzielę - dzień Pański. O godzinie 10.00 Msza święta sprawowana była w starożytnym obrządku maronickim - który jest tradycyjnym sposobem modlitwy katolików w Libanie. Dodatkową radością było to, że para naszych gości Georges i Rachel postanowili wśród nas w naszej świątyni zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Głównym celebransem liturgii był arcybiskup Trypolisu Georges Bou-Jaoude, który przyjechał z księdzem Stanisławem Bogaczewiczem z Prudnika. Koncelebrowali mszę świętą księżą maronici: ks.Emanuel oraz ksiądz, który przyjechał z całą grupą Libańczyków ze Strzelec Opolskich. Szczególnym momentem w liturgii ślubnej maronitów jest koronowanie młodych specjalnymi koronami - te akurat zostały zrobione przez młode Libanki z kwiatów.

Całość była sprawowana w języku starosyryjskim - jakim mówił Pan Jezus oraz w języku arabskim. We mszy świętej uczestniczyło około 1000 Polaków i Libańczyków! W prezencie od parafian nasi nowożeńcy dostali ikonę Świętej Rodziny. Po Mszy świętej na młodych czekała miła niespodzianka - wesele na naszym kościelnym placu! O tak wielkim weselu chyba każdy może pomarzyć. Para wypuściła także białe gołębie - symbol miłości. Czekały tam na młodych i gości pyszne ciasta, owoce, napoje a także wspaniała muzyka. Wszystko przebiegało w spaniałej atmosferze, ten dzień, ten tydzień z Libańczykami był naprawdę wspaniały i napewno zostanie w naszej pamięci do końca naszego życia!!! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację ślubu i wesela, osobom piekącym ciasta, krojącym, przygotowującym owoce i talerze z ciastem, robiącym ozdoby, grającym, rozkładającym namioty i wiele innych szczegółów - dziękujemy! Niech Bóg wspomaga naszych młodych i ich przyjaciół!!! Oby tak dalej!.

Po wspólnej zabawie młodzi i goście udali się na obiad do swoich rodzin.
O 15:30 w Koźlu rozpoczął się marsz dla życia i rodziny. Tam z flagami, muzyką i wielką radością przeszliśmy z rynku na stadion, gdzie orkiestra z żeglugi zaprezentowała swoje możliwości. Ich występ był zadedykowany nowożeńcom z Libanu. Następnie już w namiocie dalsza część festynu. Prezentacja poszczególnych narodowości: Holendrów, Czechów, Gości z meksyku i naszych Libańczyków. Występowała też z tradycyjnymi piosenkami i w strojach ludowych grupa z Komorna. Młodzież z Koźla przygotowała integracyjne zabawy na zewnątrz namiotu Pley&Prey w, które włączyło się wielu młodych. Na koniec wystąpił zespół Rebelianci.

zobacz również drugą część ( kliknij tutaj ) i trzecią część ( kliknij tutaj ) reportażu

 

zdjęcia: Daniel Kubny

ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ FOTOREPORTAŻU

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat