Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Grupa 2 żółta wyruszyła z Koźla do Matki Boskiej Częstochowskiej

Wzorem lat poprzednich wielu z nas  wyruszyło dzisiaj w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej. Każdy ubrany we własne intencje idąc wraz z innymi idzie na chwałę Pana Boga. Pokonując wiele kilometrów śpiewem, modlitwą ubogaca trudy pieszego spieszenia do Matki Bożej. Na swej drodze spotykając w miejscach postoju ludzi dobrej woli doświadczamy cudu dobroci. Posiłek, nocleg, chwila wytchnienia pozwala czerpać siły i natchnienie na dalszą drogę i tak aż do celu. Idąc wspólnie młodzi i starsi, silniejsi i słabsi pokazujemy, że jesteśmy jednym kościołem, gdzie jest miejsce dla każdego do Boga dążącego poprzez wstawiennictwo Matki Bożej. Bo tak to bywa, że jak Matka nas wzywa Matka Boża nas do Częstochowy, a my jak dzieci do niej idziemy z bagażem trosk, radości świadcząc o miłości do Boga. Idąc  grupą mamy okazję dostrzegać drugiego człowieka, dostrzegać jego potrzeby, dostrzegać tego, który zrodzony "na obraz i podobieństwo …" jest tym co potrzebuje wsparcia od drugiego człowieka. Pielgrzymka piesza jest źródłem poznania siebie samego i tego drugiego co idzie obok. Pan bóg jak i Matka Boża oczekują abyśmy byli jak jedno pomimo naszych ułomności.

 

Sięgając do teorii pielgrzymowanie jest formą pobożności przejętą przez chrześcijan od Żydów. Szczególnie ważnym celem pielgrzymek pobożnych Żydów stała się jerozolimska świątynia Salomona.
Za czasów Jezusa każdy pobożny Żyd miał pielgrzymować do Świętego Miasta trzy razy w roku (w Święto Przaśników, Święto Tygodni, Święto Namiotów). Podczas drogi pielgrzymi śpiewali psalmy, rozmawiali, tworzyli wspólnotę ludzi wiary. To właśnie ta wspólnota była głównym celem pielgrzymowania.

Jezus, choć pozostał wierny idei pielgrzymowania wypracowanej przez tradycję żydowską, nadał pielgrzymowaniu nowy sens. Ewangelista Łukasz, opisując pobyt dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie ukazuje nowy cel pielgrzymowania: jest nim świątynia rozumiana jako dom Ojca, miejsce spotkania z Najwyższym. W Ewangelii według św. Jana Jezus mówi do Samarytanki, że prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie (J 4,24). Celem pielgrzymowania nie jest już jakieś miejsce, nawet najbardziej uświęcone przez tradycję, ale osoba - sam Jezus Chrystus, centrum wszelkiego pielgrzymowania.

Pamiętajmy o naszych pielgrzymach w modlitwie codziennej, a w sobotę 19.08.2017 o godz. 11:00 zapraszamy na Jasną Górę na Mszę Świętą, która będzie uwieńczeniem trudu pielgrzymkowego.

zdjęcia: Daniel Kubny

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat