Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Triduum Paschalne - Wielki Piątek

Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku liturgicznym, w którym wspomina się mękę i zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To w szczególny sposób dzień zadumy i skupienia, w którym obowiązuje post ścisły.

Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczęło procesyjne wejście w ciszy do obnażonego ołtarza służby liturgicznej i kapłanów, którzy na parę chwil, padli na twarz na jego stopniach.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Marcin Pilch, a koncelebrowali księża naszej parafii oraz księża Robert Sadlak, o. Wiktor Lata i ks. Dariusz Piasecki, który wygłosił homilię.

 

 

Opis Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa wg. świętego Jana wykonał ks. Tadeusz Komorek wraz z członkami chóru parafialnego.

Modlitwę powszechną, w intencji wszystkich ludzi i świata, prowadzili ks. proboszcz Edward Bogaczewicz i ks. Marcin Pilch.

Po modlitwie powszechnej ks. Marcin, w towarzystwie ministrantów, przyniósł do ołtarza krzyż, odsłaniając go w trzech etapach, za każdym razem śpiewając: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata". Następnie kapłani, służba liturgiczna, dzieci i młodzież oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie.

Po adoracji Krzyża i przeniesieniu Ciała Chrystusa z bocznej kaplicy do ołtarza, nastąpiła liturgia Komunii świętej. Następnie Najświętszy Sakrament, w monstrancji okrytej białym welonem, został przeniesiony w uroczystej procesji do Grobu Pańskiego.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwała do rozpoczęcia Wigilii Wielkanocnej.

zdjęcia: Tadeusz Kucharski

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
21.07.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat