Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Triduum Paschalne - Wigilia Paschalna

Wielka Sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. W Kościele Katolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie na tę okazję kaplicy symbolizującej grób Chrystusa.

Uroczystość Wielkiej Soboty, o godz. 20.15, rozpoczęło poświęcenie ognia, od którego zapalono paschał, a po wejściu do kościoła świece wiernych. Następnie przewodniczący liturgii ks. Tadeusz Komorek odśpiewał orędzie wielkanocne dziękując Bogu za Chrystusowy dar zmartwychwstania.

Na liturgię słowa złożyło się odczytanie przez lektorów 3 czytań ze Starego Testamentu, po każdym z nich chór parafialny wykonał psalm respensoryjny. Po odśpiewaniu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" nastąpiło przejście do Nowego Testamentu poprzez czytanie z Listu świętego Pawła do Rzymian i odśpiewanie uroczystego Alleluja przez ks. proboszcza. Odśpiewanie przez ks. Roberta Sadlaka Ewangelii według świętego Marka zakończyło liturgię słowa.

W czasie przejścia do chrzcielnicy ks. Tadeusza i posługujących ministrantów, rozpoczęła się liturgia chrzcielna. Chór parafialny odśpiewał litanię do Wszystkich Świętych, a następnie miało miejsce błogosławieństwo wody chrzcielnej.

Odnowienie przyrzeczeń chrztu i pokropienie wiernych wodą święconą zakończyło liturgię chrzcielną.

Liturgia eucharystyczna i następująca po niej procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, z licznym udziałem kapłanów, służby liturgicznej, pocztów sztandarowych, orkiestry, wiernych naszej parafii i gości była uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem do radości i udziału w tryumfie Zmartwychwstałego.

"Wesoły nam dzień dziś nastał ..."                Chrystus zmartwychwstał!


zdjęcia: Tadeusz Kucharski

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat