Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Wyróżniony za serce dla wszystkich

2020 medalKs. Edward Bogaczewicz został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wysokie odznaczenie państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę proboszcz parafii pw. Ducha Św. i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła otrzymał za wieloletnią działalność społeczną na rzecz rozwoju wspólnoty mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i powiatu oraz osób potrzebujących.

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi jest nadawany osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz pracę charytatywną.

 

Ksiądz Edward Bogaczewicz święcenia kapłańskie otrzymał w 1979 roku. Z Kędzierzynem-Koźlem jest związany od 1986 roku, gdy zaczął pełnić posługę w parafii pw. św. Mikołaja. Od tego roku sprawował także pieczę nad powstaniem parafii pw. Ducha Św. i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, której jest proboszczem od 1993 roku do dzisiaj. Od samego początku tworzenia nowej wspólnoty organizował grupy parafialne oraz naukę religii dla dzieci i młodzieży. Przy kościele na Osiedlu Piastów funkcjonuje jedyny w diecezji opolskiej parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, którego członkowie przez ponad 20 lat swojej działalności oddali 2500 litrów tego życiodajnego płynu na rzecz narodowego systemu krwiodawstwa. Z inicjatywy proboszcza działa tam również biblioteka parafialna. W 1997 roku ksiądz Edward Bogaczewicz stanął na czele Caritasu dla rejonu Kędzierzyna-Koźla. Funkcję dyrektora sprawuje do dzisiaj, kierując jego działalnością na terenie czterech dekanatów. W ramach swoich obowiązków z osobistym zaangażowaniem zorganizował i przeprowadził wiele akcji pomocowych o znaczącej skali, w tym zapewniał wsparcie osobom poszkodowanym w powodziach w 1997 i 2010 roku w Kędzierzynie-Koźlu i okolicach oraz rodzinom, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej w sąsiednim powiecie strzeleckim w 2008 roku.

Za dokonania na rzecz współpracy wspólnot parafialnych dekanatu Kędzierzyn w 2003 roku ksiądz Edward Bogaczewicz otrzymał tytuł dziekana honorowego. W 2006 roku nadano mu kolejny – radcy duchownego. Za całokształt zasług na polu duszpasterskim Stolica Apostolska w 2011 roku przyznała mu tytuł prałata „Kapelana Jego Świątobliwości”. Jest on także członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Opolskiej. W 2016 przewodniczył pracom dekanalnego zespołu organizującego w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży pobyt na terenie dekanatu Kędzierzyn młodzieży z Czech, Francji i Libanu. W 2006 roku Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle nadała mu również tytuł „Zasłużonego dla miasta”.

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21.04.2024


ogloszenia

intencje

 [aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024

katechumenat